O katedře

Katedra českého jazyka a literatury zajišťuje studijní bakalářské, magisterské obory a doktorské studium.

Z bakalářských oborů nabízí Český jazyk a literaturu se zaměřením na vzdělávání (prezenční formu studia) a Jazykovou a literární kulturu  (prezenční a kombinovanou formu studia).

• Video prezentaci programu Jazyková a literární kultura je možné stáhnout ZDE (doporučujeme) případně je k nahlédnutí ZDE (nižší kvalita).
  • Rozhovor s absolventkou programu Jazyková a literární kultura, nyní spisovatelkou a výtvarnicí Jakubou Katalpou je možné přečíst ZDE.

Z magisterských oborů katedra zajišťuje tři učitelské obory: Učitelství pro 2. stupeň základních škol - český jazyk a literatura (pětileté prezenční studium), Učitelství pro 2. stupeň základních škol - český jazyk a literatura (navazující dvouleté studium) a Učitelství pro střední školy - český jazyk a literatura (navazující dvouleté studium).

Pracovníci katedry vyvíjejí odborné a vědecké aktivity v oblasti jazykového a literárního výzkumu.

Lingvisté se zabývají zejména problematikou současné lingvistiky a komunikačních teorií (J. Bílková, J. Zeman), lexikologií (H. Goláňová), historickou mluvnicí a staroslověnštinou, slovanskými jazyky (R. Dittmann), češtinou pro cizince a stylistikou (J. Jelínek) a didaktikou českého jazyka (J. Tůma Königsmarková).

Literárněvědné bádání se zaměřuje na problematiku paměti, rodinné paměti a genderu (A. Zachová, M. Filipowicz, M. Čuřín), na čtenářskou gramotnost (P. Bubeníčková, M. Čuřín, A. Zachová), na literaturu pro děti a mládež a na biblioterapii (P. Bubeníčková), na psychologickou prózu a italské motivy v české literatuře (N. Mlsová), na tvůrčí psaní (N. Mlsová, I. Harák), na literaturu 19. století (J. Bílek), na poezii a literaturu 20. století (I. Harák).

Katedra českého jazyka a literatury pravidelně pořádá přednášky výrazných osobností v rámci Literárněvědné společnosti pro odbornou a širokou veřejnost.

Spolupracuje se Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové (Literární dílny, Vánoční čtenářské dílničky pro děti) a s Českým rozhlasem v Hradci Králové. S Knihovnou města Hradce Králové jsou rozvíjeny projekty na podporu čtenářství.

KČJL dále rozvíjí spolupráci se zahraničními univerzitami v Polsku, Německu, Bulharsku a na Slovensku.

Nabídka sekce: Katedra českého jazyka a literatury