Počítačová podpora v archivnictví (Bc.)

V oboru studují studenti přijatí naposledy v akademickém roce 2020/2021.

V oboru studují studenti přijatí naposledy v akademickém roce 2020/2021 (či dříve).

Garant oboru: doc. PhDr. Jakub Zouhar, PhD.

S dotazy týkajícími se studia na katedře se obracejte na tajemnici KPVHA Mgr. Kláru Rybenskou. Pokud jde o jednotlivé předměty, oslovujte prosím příslušné pedagogy. Plnění Vašich studijních povinností řešte především se Studijním oddělením.

V průběhu studia musí posluchač absolvovat dvě povinné praxe v některém ze státních či akreditovaných archivů v ČR. S dotazy na způsob zajištění se obracejte na referentku katedry Mgr. Štěpánku Muzikářovou.

V průběhu akademického roku bývají zpravidla vypisovány dvě exkurze, které si lze zapsat jako povinně volitelné předměty.

Závěrečná (bakalářská) práce

Dle Výnosu děkanky č. 17/2018  jsou studenti povinni si podat přihlášku zpravidla nejpozději v předposledním roce studia, kdy si student volí téma bakalářské/diplomové práce dle svého studijního programu.

Termín podání přihlášky pro Bc. nebo Mgr. práci: Řídí se dle Výnosu děkanky č. 17/2018

Téma Bc./Mgr. práce je nicméně nutné mít zapsané nejpozději 6 měsíců před plánovanou SZ. Rozhodně platí: Čím dříve, tím lépe!

Vypracování závěrečné práce se řídí příslušným výnosem a směrnicí děkana FF pro studenty Filozofické fakultě. Hovoří zejména o tom, jaké části má práce obsahovat a jaké je její formální úprava. Tato pravidla je nutno bezpodmínečně dodržet.

Téma si zvolte po pečlivém uvážení a po konzultaci s předpokládaným vedoucím závěrečné práce. Vyvarujete se tak případných rozsáhlých úprav, změn tématu či nesplnění zadání.

Rozsah bakalářské práce činí zpravidla 40 – 60 stran textu bez příloh (prohlášení, obsah, anotace, seznam pramenů a literatura, obrazové přílohy). Povinnou součástí práce je výtisk zadání z eVSKP.

Závěrečná práce musí být původní. Opisování cizích textů bez citací je porušením autorských práv a může být důvodem k zahájení disciplinárního řízení se studentem, resp. k hodnocení práce jako nevyhovující. Původní práce je založena na shrnutí dosavadních poznatků k dané problematice, na studiu archivních, tištěných, elektronických, ikonografických, hmotných či jiných relevantních zdrojů a jejich alespoň základní interpretaci. V rámci bakalářské práce může být rovněž navrženo či vyvinuto technologické řešení přinášející inovaci do práce s archivním (historickým) materiálem.

Citační úzus prací se řídí normou Českého časopisu historického.

V případě dotazů na způsob přihlášení závěrečných prací a jejich vložení do eVSKP se obracejte na referentku katedry Mgr. Štěpánku Muzikářovou.

Témata závěrečných prací

Témata závěrečných prací jsou k nahlédnutí na stránce (v dolní části stránky) Důležité termíny a informace pro studenty.

SZZk se skládá ze dvou okruhů:

1. Základy archivnictví a PVH

Okruhy stáhnete zde.

2. Aplikovaná informatika
Okruhy stáhnete zde.

Další informace ke studiu naleznete v části Důležité termíny pro studenty.