Historie (Ph.D.)

Forma studia, standardní doba

Doktorské studium lze realizovat v prezenční i kombinované formě, a to v identickém studijním plánu.
Standardní doba studia je v obou formách 4 roky.
Disertační práce musí být obhájena do 7 let od zápisu ke studiu.

Prezenční forma:

Po celou standardní dobu je studium dotováno stipendiem, jehož výše je dána zákonnými tarify a vnitřními předpisy UHK. Konkrétní výše stipendia se odvíjí od stavu plnění studijních povinností a postupu ve výzkumu, je projednávána a schvalována oborovou radou DS. Upravuje se vždy na počátku akademického roku.

Vedle plnění individuálního studijního plánu a badatelských a publikačních aktivit je doktorand zapojován do aktivit Historického ústavu; podílí se na organizaci konferencí a kolokvií, reprezentuje pracoviště na PR akcích atp. Vyžaduje se užší vazba ke školícímu pracovišti. Požaduje se soustavný a systematický postup směřující k ukončení studia ve standardní době.

Kombinovaná forma:

Je realizována bez nároku na stipendium. Vazba ke školícímu pracovišti je volnější. Doktorand má možnost naplánovat si postup ve výzkumu tak, aby byl v souladu s jeho dalšími profesními aktivitami.

Školitel:

Doktorand svůj postup ve studiu i ve výzkumu pravidelně konzultuje se školitelem. O jeho osobě rozhoduje na návrh oborové rady DS děkan FF UHK. Dle platného zákona o VŠ může být školitelem doktoranda pouze docent nebo profesor.

Tajemník oborové rady:

Formální záležitost svého studia řeší doktorand s tajemníkem oborové rady.

Téma disertační práce:

Téma disertační práce může být navrženo doktorandem i školitelem. Musí být v souladu s platnou akreditací. Jeho návrh projednává oborová rada a schvaluje děkan FF UHK.

Struktura studia:

Studijní plán je tvořen povinnými a povinně volitelnými předměty.

Povinné předměty: rozvíjejí orientaci v oboru, zaměřují se na historiografii, metodologii a teorii historické vědy, postihují soudobé badatelské trendy. Jejich absolvováním doktorand ukotvuje svoje téma v oboru i jeho teoretické rovině. Směřují doktoranda ke zpracování teoretické kapitoly disertační práce.

Povinně volitelné předměty: postihují oblast prezentace výsledků výzkumu, internacionalizace a výukových aktivit. Doktorand má možnost zvolit si předměty z nabídky jednotlivých povinně volitelných bloků tak, aby splnil požadovaný počet kreditů.

Individuální studijní plán:

Na počátku studia si doktorand ve spolupráci se školitelem sestaví individuální studijní plán s uvedením termínů plnění jednotlivých studijních povinností. Po schválení oborovou radou DS a děkanem FF UHK se tento dokument stává platným a závazným pro celou dobu studia. Plnění individuálního studijního plánu je vždy na počátku akademického roku hodnoceno oborovou radou, a to na základě podkladů vypracovaných doktorandem a jeho školitelem. Jakékoli odchylky od jeho plnění je třeba řádně zdůvodnit.

Státní doktorská zkouška:

Na konci čtvrtého roku studia skládá doktorand státní doktorskou zkoušku z historie. Navrhuje pro ni tři tematické okruhy, jejichž konečnou podobu schvaluje oborová rada. Zkušební komise vybere pro státní zkoušku v den jejího konání dva z navrhovaných okruhů. Součástí státní zkoušky je prezentace autorského textu o rozsahu 100 normostran, který je zamýšlen jako součást budoucí disertační práce.

Obhajoba disertační práce:

Disertační práci je třeba odevzdat čtyři měsíce před termínem obhajoby, nejpozději v sedmém roce studia. Pro její posouzení jsou oborovou radou vybráni dva nezávislí oponenti. Proces odevzdání disertační práce se řídí platnými vnitřními předpisy UHK.

Oborové rada:

Předsedkyně:

prof. PhDr. Dana Musilová, CSc. (garantka studia)

Členové:

Prof. PhDr. Jaroslav Čechura, DrSc. (KTF UK)

Prof. PhDr. Ondřej Felcman, CSc. (FF UHK)

Prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr. (FF JČU)

Prof. PhDr. Jan Pelikán, CSc. (FF UK)

Doc. PhDr. Zdeněk Beran, Ph.D. (FF UHK)

Doc. Mgr. Jiří Kubeš, Ph.D. (FF UPCE)

Doc. Mgr. Jiří Hutečka, Ph.D. (FF UHK)

Doc. PhDr. Lukáš Novotný, Ph.D. (FF ZČU)