FF Konference a přednášky 16. 9. 2019

Hradecké dny sociální práce přilákaly více jak 250 odborníků z České republiky i zahraničí

Autor: Tomáš Vodička

Ústav sociální práce Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové uspořádal 16. ročník mezinárodní konference Hradecké dny sociální práce. Tentokrát s podtitulem Sociální začleňování v kontextu sociální práce. Celkem na konferenci, kterou zahájila ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová, přijelo více jak 250 účastníků z řad odborníků i studentů.

Konference se uskutečnila 12. a 13. září 2019 v Objektu společné výuky Univerzity Hradec Králové. V rámci úvodních příspěvků a jednání v sedmi sekcích hovořili účastníci, kteří přijeli nejen z České republiky, Slovenska či Polska, ale také z Jižní Koreje, Spojených států amerických nebo Arménie, o aktuálních tématech v oboru.

Před samotným začátkem letošních Hradeckých dnů sociální práce přivítal rektor Univerzity Hradec Králové prof. Kamil Kuča ministryni práce a sociálních věcí ČR Janu Maláčovou. „První kroky paní ministryně směřovaly k nám na rektorát, kde jsme ji očekávali společně s novým proděkanem pro studijní záležitosti a vzdělávací činnost Filozofické fakulty Tomášem Hradeckým, který jí představil zejména aktivity Ústavu sociální práce FF UHK,“ popsal úvod setkání s členkou vládního kabinetu rektor Kamil Kuča.

Následně se Jana Maláčová v doprovodu rektora přesunula do Objektu společné výuky, kde ji čekal úkol zahájit již 16. ročník mezinárodní konference Hradecké dny sociální práce. Úvodní panel dále doplnili např. hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, náměstci kraje a města Vladimír Derner a Martin Hanousek nebo sociolog Ivan Gabal, který posléze přednesl hlavní referát. Hlavní program byl letos premiérově tlumočen také do znakové řeči.

První den konference poté pokračoval jednáními v sedmi specializovaných sekcích a zakončen byl společenským večerem, během kterého zahrálo Královéhradecké kvarteto. Páteční program pokračoval dalšími jednáními v sekcích a tečku za 16. ročníkem Hradeckých dnů sociální práce udělala panelová diskuse na téma Sociální bydlení.

„Naše konference je výjimečná svojí dlouhou tradicí. Na druhou stranu je to i výzva. Účastníci každý rok očekávají, s čím novým přijdeme. Novinek bylo několik. Za všechny zmíním diskusní panel odborníků, praktiků a politiků. Tato forma zaznamenala obrovský úspěch a budeme ji určitě dále rozvíjet. A taky nemohu nezmínit účast významných osobností, mezi kterými zářila paní ministryně Jana Maláčová. Letošní ročník bych hodnotil slovy: přínosná, odborná, příjemná,“ uzavřel předseda konferenčního výboru dr. Jan Hloušek z Ústavu sociální práce Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.