CZAV - Centrum základního a aplikovaného výzkumu

Centrum je zaměřeno na propojování základního a aplikovaného výzkumu.

Je zaměřeno na aplikace IT technologií v biomedicíně, vojenství či ekonomii. Propojením těchto oblastí směřuje toto pracoviště k excelenci v oblasti aplikací IT pro biomedicínu. Oblasti IT a Biomedicíny jsou vybrány záměrně, jelikož se v nich dlouhodobě dosahuje mezinárodní excelence.

Hlavními směry nově vznikajícího centra jsou:

• internacionalizace pracoviště FIM UHK ale i samotné UHK formou společných aktivních spoluprací s významnými zahraničními pracovišti
  • na základě mezinárodní spolupráce a tvorby a rozvoje týmů je předpokladem získávání mezinárodních i národních projektů základního i aplikovaného výzkumu
  • vytváření podmínek pro práci pracovníků v oblasti vědy a výzkumu

Pracoviště je rozděleno do dvou skupin:

• Chytré IT (Smart IT), elektronika a sensorika
  • Biomedicínské aplikace (vývoj léčiv, vývoj medical devices)

Obě skupiny jsou tematicky plně provázány, tak aby byla budována excelence na rozhraní obou odborností.

Novinka:
Kontinuální výzkum spolupracujících pracovišť FIM, PřF UHK a CBV FNHK v oblasti hledání nových léčiv pomocí výkonných superpočítačů bude rozvíjen i v rámci výpočetního času vysoutěženého na IT4Innovation, kde projekt uspěl a získal poměrně vysoký výpočetní čas na realizaci deklarovaných záměrů:

IT4Innovations – national supercomputing center, 2017, 10th Open Access Competition, project ID 399, Granted Allocation: 1.269.000 core hours, “Computational research of superoxide dismutase 1 and its modulators by CADD approaches to reveal potential drug candidates for amyotrophic lateral sclerosis treatment”, Main Investigator (Rafael Dolezal, Biomedical Research Center, University Hospital Hradec Kralove), Other Investigators (Michaela Melikova, Faculty of Sciences, University of Hradec Kralove; Jan Trejbal and Ondrej Krejcar, Faculty of Informatics and Management, University of Hradec Kralove)

Členové centra a jejich odborné profily:

Ing. Tereza Otčenášková, BA, Ph.D. - tajemník centra

E-mail: tereza.otčenášková@uhk.cz, místnost: 91090

MSc. Orcan Alpar, Ph.D.

E-mail: orcan.alpar@uhk.cz, místnost: 91090

(Bc.: Yeditepe University, 2001, Ing.: Boğaziçi University, 2006, Ph.D.: Istanbul University, 2012)

* umělá inteligence * zpracování obrazu * fuzzy neuronové sítě
* lineární a nelineární optimizace * inteligentní řízení

doc. Ing. Robert Frischer, Ph.D.

E-mail: robert.frisher@uhk.cz, místnost: 91090

(Ing.:, FEI VŠB - TU Ostrava, 2003, Ph.D.: FEI VŠB -  TU Ostrava, 2012)

* speciální elektronika * řídicí systémy  * bezdrátová komunikace

prof. Ing. Ondřej Krejcar, Ph.D.

E-mail: ondrej.krejcar@uhk.cz, místnost: 91090

(Ing.: FEI VŠB - TU Ostrava, 2002, Ph.D.: FEI VŠB -  TU Ostrava, 2008, doc.: FEI VŠB -  TU Ostrava 2011, prof.: FIM UHK, 2017)

prof. Ing. Kamil Kuča, Ph.D.

E-mail: kamil.kuca@uhk.cz, místnost: 91090

(Ing.: VŠCHT - Praha, 2002, Ph.D.: FVZ UNOB, 2005, doc.: FVZ UNOB, 2009, prof.: FVZ UNOB, 2012)

* biomedicína * pharmacoeconomy * toxikology * drug development
* medical devices development

Ing. Michal Dobrovolný

E-mail: michal.dobrovolny@uhk.cz, místnost: 91090

Research & Development
* HPC * Medical Imaging * paralelní a distribuované výpočty * data-mining * bioinformatika

MSc. Ayca Kirimtat

E-mail: ayca.kirimtat@uhk.cz, místnost: 91090

* Biometric * Medical Imaging * Object Recognition * Smart City concepts
* HPC

MCA Sebastien Mambou

E-mail: jean.mambou@uhk.cz, místnost: 91090

* Biometric * Medical Imaging * Object Recognition * HPC * Parallel computing

Zahraniční vědečtí pracovníci centra:

Prof. Ali Bin Selamat, Ph.D.

Malaysia-Japan International Institute of Technology MJIIT, Universiti Teknologi Malaysia – UTM, Kuala Lumpur, Malajsia

Invited Professor

* ambientní inteligence * software engineering * mobile computing

Dr. Hamidreza Namazi