FIM Studenti, Aktuálně, Zahraničí 18. 9. 2019

Cestování mi otevřelo oči

Autor: Zuzana Dostálová

Kdo může říct 'Pracoval jsem pro NASA'? Lukáš Smetana, student oboru Informační management na Fakultě informatiky a managementu UHK, ano.

Co vás vedlo k tomu, že jste vůbec poprvé s FIMkou někam vycestoval? 

Byla to určitě touha po dobrodružství, objevování neznámého, zažít něco úplně jiného. Proto moje hned první cesta s FIMkou byla na letní školu do Hong Kongu. V té době pro mě byla Asie velká neznámá. Hong Kong jsem znal asi jen z filmů. Představoval pro mne něco jako asijský ekvivalent amerického New Yorku. Ale o historii, podnebí nebo kultuře jsem nevěděl téměř nic. Neměl jsem kolem sebe ani žádné známé, kteří by s Hong Kongem měli nějakou zkušenost. Proto jsem neváhal a přihlásil se, když tam naše fakulta začala nabízet letní školu. 

Jaké měla tato cesta přínosy nebo případná negativa?

Žádná negativa nebyla. Opravdu si nevybavím ani jediné. Samozřejmě, že někdy tam byly i méně komfortní situace. Například, když jsem přijel první den v Hong Kongu na kolej, venku bylo pocitově 40 stupňů, na recepci nikdo nemluvil anglicky a stěna mého pokoje byla pokrytá plísní. Ale všechny tyto zážitky se nakonec stanou jen úsměvnou historkou a mají dobrý konec, protože každý problém se dá řešit. 

Na druhou stranu přínosů je určitě hrozně moc. Ve zkratce, otevřelo mi to oči a zbavilo předsudků, osamostatnil jsem se a dokázal samostatně fungovat v naprosto odlišné kultuře. Získal jsem spoustu kontaktů a kamarádů a v neposlední řadě jsem navštívil nádherná místa.

Kam dál jste se v rámci studia na FIM vydal?

Po Hong Kongu a zamilování se do Jihovýchodní Asie jsem jel na semestrální pobyt na Taiwan. Z Taiwanu jsem si potom domluvil pracovní stáž v Londýně, na kterou jsem odjel ihned po Taiwanu s krátkou dvoutýdenní zastávkou doma. Potřeboval jsem vyměnit letní věci za zimní. :) 

Proč právě tyto destinace?

Taiwan jsem si vybral proto, že nabízí široké možnosti ve výběru školy pro studenty FIMky a také proto, že na rozdíl od Thajska, Vietnamu či Kambodži není Taiwan ještě "turisticky zkažený". Ekonomicky je na tom Taiwan o hodně lépe než zmíněné země. Není tam tak levno, a tak se nestal rájem levné turistiky. 

Londýn jsem volil kvůli angličtině a práci. Pokud chce člověk pracovat v IT, Londýn je pro něj skvělou volbou. Je tam z evropských měst nejvíce technologických firem. 

Měl jste možnost v daných destinacích cestovat?

Ano. Po letní škole v Hong Kongu jsem jel na bezmála měsíc poznávat Vietnam. Pobyt na Taiwanu byl jedno velké cestování, školu jsem měl jen 3 dny v týdnu, a tak jsem vždy zbytek týdne věnoval výletům. Za 5 měsíců jsem tam na skútru najezdil 7000 km. Pro představu,  vzdálenost z Portugalska do Moskvy je nějakých 6000 km. Kromě cestování po Taiwanu jsem také navštívil kamarádky v Jižní Koreji. Ve Velké Británii jsem objevoval hlavně Londýn, ale zajel jsem si vlakem i do Skotska na týdenní túru po národních parcích. Příležitostí cestovat je určitě hodně.  Nešlo mi o to projet co nejvíc zemí, ale spíše o kvalitu poznání. Znám ale studenty FIMky, co během léta navštívili až 4 asijské země a skvěle si to užili. :)

Jak hodnotíte finanční podporu fakulty?

Obecně hodnotím finanční podporu jako velmi dobrou. Při výjezdech jsem občas narazil na české studenty z jiných univerzit a vím, že FIMka je na tom nadprůměrně dobře. 

Proč jste si zvolil právně Londýn jako místo pro pracovní stáž?

Moje hlavní kritérium bylo, že chci do země, kde je angličtina na vysoké úrovni. Zvažoval jsem Velkou Británii a skandinávské země. Nakonec u mě vyhrál Londýn kvůli pracovní náplni a tomu, že za mě firma,  u které jsem pracoval, platila ubytování a dojíždění po Londýně. Zpětně můžu posoudit, že Londýn je super.

Jakou profesi jste v Londýně vykonával? 

Název pozice je QA Automation Engineer Intern. Pracoval jsem jako součást vývojového týmu a mým úkolem bylo vytvářet automatizované testovací scénáře. Pracoval jsem ve společnosti Alfresco, která je lídr ve svém oboru, a proto i technologie, které používají, jsou hodně moderní. Víceméně jsem se musel učit vše od nuly. Ale bylo to super, bavilo mě to a zvládl jsem to myslím celkem dobře. I přes počáteční obavy. :)

Čerpal jste ze znalostí získaných během studia na FIM?

Rozhodně ano. Přesto, že konkrétní technologie byly odlišné, základ pro vše je stejný. Navíc jsem měl oproti dalším dvěma stážistům, co tam byli, větší rozhled z manažerského a ekonomického pohledu a v prezentačních dovednostech.

Co Vám taková zkušenost dala?

Zkušenost s prací v přední mezinárodní firmě, která dodává svůj software třeba do NASA. Zkušenost práce v mezinárodním týmu. Rozšíření jazykových znalostí, které si myslím, že málokterá škola může nabídnout. Hodně kontaktů, které se můžou do budoucna hodit a v neposlední řadě pracovní nabídku.

Bylo to náročné? Jazyková bariéra, vztahy na pracovišti...

Jednoduché to určitě nebylo, ale zvládnout se to dalo. Konkrétně ve firmě, kde jsem působil, přistupovali ke každému stážistovi hodně individuálně a každý tak měl svůj plán. Když jsem něco nevěděl, což se v počátku stávalo, všichni mi rádi poradili. Po této stránce bylo vše naprosto bezproblémové. Musel jsem obětovat pár víkendů samostudiu, ale myslím, že to byl správně investovaný čas. A co se vztahů týká, bylo to jednodušší, než jsem si myslel. Pracoval jsem v opravdu hodně národnostně rozmanité kanceláři a všichni jsme vycházeli skvěle. Věkově blízcí kolegové mě v prvních týdnech pomohli poznávat Londýn, ukázali svá oblíbená místa. Navíc mě navštívila rodina a pár přátel z Česka. Samotou jsem tedy netrpěl. Ale říká se, že samota je jedna z velkých nevýhod života v deseti milionové metropoli, kterou Londýn je.

Která z cest pro Vás měla nejzásadnější význam pro Váš budoucí život - ať už studijní, pracovní či osobní? 

To je zajímavá otázka. Na první dobrou mě napadá říct pracovní stáž v Londýně. Ale k té bych se třeba nikdy nedostal nebýt toho, že jsem vyjel na měsíční letní školu do Hong Kongu. Takže ta hongkongská byla nejzásadnější. Ukázala mi, že se nemusím bát do světa vyjet a zasela ve mně semínko zvědavosti, kvůli kterému jsem absolvoval i další cesty. Společně s Taiwanem mě naučily vážit si života, který v Evropě máme. Londýn ale určitě zásadně změnil mé kariérní směřování a otevřel mi dveře pro práci ve světě.

Děkujeme za rozhovor.