FIM Studenti, Aktuálně, Zahraničí 5. 8. 2019

CZECH IT OUT 2019 má 128 absolventů

Autor: Věra Palánová

Skončila letní škola pro zahraniční i české studenty Czech it Out 2019, která se konala od 8. července do 5. srpna 2019. Školu absolvovalo celkem 128 studentů ze sedmi partnerských univerzit hlavně asijského kontinentu, což je stoprocentní nárůst počtu studentů ve srovnání s minulým rokem.

Základní výuka byla rozdělena do dvou odborně zaměřených proudů – Modern Information Technologies a Business and Intercultural Studies. Kromě toho si studenti vybírali i z nabídky volitelných předmětů, například Fundamentals of Marketing, Agent Based Modeling nebo český, německý či anglický jazyk. Výuku pak doplnily středeční exkurze v zajímavých a významných firmách jako jsou Petrof, spol. s r.o., Elega, spol. s r.o., ELLA-CS, s.r.o. nebo Škoda Auto a.s. Páteční dopoledne patřila tzv. Academic talks, tedy setkání a besedám s akademiky v rámci odborných seminářů a přednášek.

„V průběhu celého měsíce jsme pro studenty připravili takový doprovodný program, kterým jsme chtěli přiblížit historii i současný život v České republice. Zařadili jsme například oblíbenou prohlídku Pevnosti Josefov, návštěvu hradu Valdštejn, procházku po Starém Městě pražském, exkurzi a večerní program hradecké observatoře a mnoho dalšího,“ říká členka organizačního týmu Helena Holubičková, vedoucí Institutu dalšího vzdělávání FIM UHK.

Slavnostní ukončení se konalo 5. srpna 2019 ve zcela zaplněné posluchárně J1,  kde bylo všem úspěšným absolventům předáno osvědčení.  Kromě toho byly vyhlášeny výsledky fotosoutěže a ocenění si odnesli i studenti s nejlepšími studijními výsledky. Poté následovalo závěrečné setkání v atriu fakulty včetně občerstvení.

Docentka Blanka Klímová, vedoucí katedry aplikované lingvistiky, která se na výuce podílí, hodnotí svou účast: "Na výuku v rámci letní školy se vždy velmi těším. Je to jedinečná příležitost, jak poznat zcela odlišné kultury, jejich tradice, zvyky či hodnoty a uvědomit si ty naše, české. Věřili byste například, že máme krásně modrou oblohu s mnoha hvězdami, kterou v Asii nelze takto vidět?"

Proč jste si vybral právě FIM UHK k trávení volného času?

Moje univerzita pravidelně informuje studenty o možnostech vycestovat v rámci studia. Vybíral jsem si z několika univerzit, se kterými spolupracuje moje škola a jelikož se všechny nacházejí v Asii (ať už v Korei nebo na Taiwanu), vybral jsem si univerzitu v Evropě, protože mě lákalo procestovat tento kontinent. Také jsem dostal doporučení od přátel z vyšších ročníků.

Jste v ČR poprvé? Jak se vám líbí konkrétně Hradec Králové?

Ano, Hradec Králové se mi líbí ze všech evropských měst, které jsem navštívil, asi nejvíce, a to proto, že je to malé klidné město ideální pro odpočinek.

Překvapilo vás něco během pobytu ať v kladném či záporném smyslu?

V Hradci jsem potkal hrozně málo Asiatů – nikoho z Hong Kongu nebo Číny, a v průběhu první cesty autobusem z nádraží jsem se setkal se zvláštními pohledy místních. Další věc která mě překvapila je že lidé v Hradci Králové většinou neovládají anglický jazyk. Byl jsem příjemně překvapený, když jsem zjistil že tu i v létě existují chladnější dny.

Jak vám chutná české jídlo?

Na můj vkus je česká kuchyně dost slaná, ale moc jsem si pochutnal na vepřovém koleně.

Které téma ve výuce vás nejvíce zaujalo a proč? 

Obor, který studuji na City University, se zaměřuje na programování, proto jsem si na letní škole vybral „business administration“, abych se dozvěděl něco nového. Nejvíce mě zaujal předmět Marketing s doktorkou Otčenáškovou. Její hodiny byly velmi zajímavé, bylo vidět, že je tento předmět její vášní a v rámci výuky nám představila mnoho ukázek z praxe.

Co se vám nejvíce líbilo v rámci doprovodného programu?

Osobně se mi nejvíc líbil výlet do podzemní pevnosti v Josefov, ale mí spolužáci nemohli vynachválit výlet do lanového centra a na hrad Valdštejn.

Splnila tato škola vaše očekávání? 

Letošní léto je poslední, které můžu strávit cestováním a odpočinkem, jelikož příští rok začínám pracovat. Proto musím říct, že letní škola splnila má očekávání, proto že jsem mohl cestovat a zároveň si i odpočinout. To mi umožnil i fakt, že studium na letní škole není příliš náročné a s trochou snahy se dá dobře zvládnout.

Našli jste si tu nové přátele, se kterými budete dál v kontaktu?

Ano, našel jsem si mnoho přátel z různých zemí a myslím že s některými zůstanu v kontaktu i po konci letní školy. Letní školu rád doporučím i svým kamarádům a moc rád bych se v budoucnu vrátil.

 Připravujeme fotogalerii.