Jižní Korea Sangmyung University - výměnný pobyt
Budova E - sídlo Ústavu sociální práce
Akreditovaný kurz MPSV "Jednání s klientem v obtížných situacích"
Zajímavé přednášky na ÚSP
    16.10.2015

Studentské hradecké dny sociální práce 2015

Ve dnech 29. 9. - 1. 10. proběhl týden, ve kterém mohli studenti a studentky sociální práce navštěvovat přednášky a workshopy spolupracujích odborníků z praxe.

V rámci týdne proběhlo 11 přednášek, 2 workshopy a 1 letní škola. Témata byla rozmanitá od úskalí práce s různými cílovými skupinami přes trénink dovedností v PR a propagaci až po multikulturní vzdělávání. Přednášek se účastnilo v průměru okolo 50 studentů.

Program:

Zuřivý reportér ve službách sociální práce (8h)
    MGR. ZUZANA HLOUŠKOVÁ
    Cílem workshopu je naučit se psát poutavé a srozumitelné zprávy o sociálních tématech, zejm. formou reportáže, fejetonu, rozhovoru a recenze. Zaměření bude jak na média tištěná, tak elektronická (e-noviny, web, FB, aj.) Výstupem bude série článků, z nichž ty nejlepší vyjdou v časopise Inkluze (vydává ÚSP UHK).

Ochrana spotřebitele v praxi (16h)
    REMEDIUM, z. s.
    MGR. KRISTYNA KRUŠÍNSKÁ,
    MGR. PETRA SKUHROVÁ

Cílem kurzu je získat orientaci v základních pojmech a legislativě vztahující se k problematice ochrany spotřebitele (práva a povinnosti spotřebitele a dalších aktérů ze spotřebitelské oblasti, vymáhání práv spotřebitele atd.). Účastníci se seznámí s problematikou zadlužování a předlužování spotřebitelů a možnostmi jejího řešení a posílí schopnosti předávat potřebné znalosti a dovednosti klientům.

Letní škola sociální práce na téma Multikulturalismus (24h)
    MGR. MARKÉTA HAJSKÁ,
    MGR. ZDEŇKA KUČEROVÁ
    Studenti se seznámí se základními koncepty multikuturalismu a interkulturní/multikulturní výchovy a možnostmi jejich využití v českém kontextu a porozumí fenoménu migrace ve světě a v České republice ve světle soudobé uprchlické krize. Budeme se věnovat tématům identity a jejího konstruování. Další blok bude věnován předsudkům, jejím kořenům a práci s nimi. Posledním tématem budou věnované migračním procesům a současné krizi s uprchlíky z různých perspektiv, přičemž se zaměříme na vliv médií na formování názorů jednotlivce.

Aktivizace seniorů upoutaných na lůžko a komunikace s nimi (2 h)
    DOMOV U BIŘIČKY
    ING. DANIELA LUSKOVÁ, MPA
    MARTINA VOBOŘILOVÁ, DIS,
    MGR. EVA LOKVENCOVÁ,
    Přednáška bude zaměřena na problematiku komunikace se seniory ve vyšším stupni závislosti, kdy je nenejn obtížná, či komunikace, ale kdy nelze aplikovat většinu standardních aktivizačních programů.

Kreativní myšlení a prezentace (2h)
    MGR. VLADIMÍR FIŠERA

Lektor se podělí o své dlouholeté zkušenosti v kreativní práci a prezentaci, které nasbíral za vice, než 20leté působení v reklamní agentuře.

Pracovní dispozice klientů s poruchou autistického spektra (3h)
    KŘESADLO HK
    KATEŘINA ŠRAHŮLKOVÁ
    IRENA SPIŠÁKOVÁ
    Přednáška se zaměřuje na oblast problematiky začleňování osob s poruchami autistického spektra do pracovní sféry. Uvádí základní informace k poruchám autistického spektra a komplikace související s diagnózou a pracovním uplatnění osob s touto diagnózou.

Dobrovolníci pomáhají komunitě (2h)
    MGR. JAN HLOUŠEK, PH.D.
    MGR. KAMILA SÝKOROVÁ
    Představení dobrovolnických programů OPS, v rámci kterých dobrovolníci pomáhají v rámci tzv. Socio-kulturní animace.  Chcete se stát dobrovolníkem a nevíte, jak na to? Prozradíme vám to!

„Občane, neriskuj“ (3h)
    MGR. KATEŘINA KAIZROVÁ, MGR. NIKOLA ŠPůROVÁ
    Představení odborného sociálního poradenství, co je úkolem občanského poradenství, jaký je jeho průběh a jak se v občanské poradně pracuje s klientem. Zájemci z řad účastníků si pak mohou vyzkoušet klientskou práci v modelových situacích. Každý dělá chyby, ale chytrý je ten, kdo se z nich dokáže poučit. Jste připraveni zasednout s klientem za jeden stůl a ocitnout se tváří v tvář k jeho problému? Ověřte si to!

Systém vzdělávání v sociální práci (2h)
    MGR. JANA FIŠEROVÁ

Cílem přednášky bude seznámení se systémem vzdělávání sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách podle zákona č. 108/2006 Sb.

Všude dobře, tak co doma (3h)
    ÚSP UHK
    ANDREA ŠTEFKOVÁ, BARBORA CELÁ
    RADKA HYSKOVÁ, ŽANETA PIVNIČKOVÁ
    TEREZA TICHÁ,
    Prezentace zahraničních mobilit. Studentky a studenti, kteří absolvovali zahraniční mobility v rámci programu Erasmus budou prezentovat svoje zážitky z pobytu v Portugalsku a Spolkové republice Německo.

Nabídka zahraničních mobilit (2h)
    ÚSP UHK
    JUDR. OLGA SOVOVÁ, PH.D.
    JANA POPELÁKOVÁ
    Představení nabídky programu Erasmus Plus a dalších programů, v rámci kterých mohou studenti vycestovat na zahraniční mobilitu do zemí EU i mimo ni.

Spiritual Diversity in Social Work Practice
    SCHOOL OF SOCIAL WELFARE, THE UNIVERSITY OF KANSAS
    EDWARD R. CANDA PH.D.
    Key concepts and ethical principles for social workers to address diverse religious and nonreligious spiritual perspectives and resources for empowerment will be presented. Discussion will consider how these ideas might or might not apply in the Czech context.

Humanitární programy ČKCH (2h)
    DIECÉZNÍ CHARITA HRADEC KRÁLOVÉ
    RNDR. JIŘÍ STEJSKAL
    Přednáška o humanitárních programech a formách pomoci České katolické Charity v zahraničí.

Naposledy upraveno: Hloušek Jan, 16.10.2015 9:13