Jižní Korea Sangmyung University - výměnný pobyt
Stáhněte si průvodce prváka!
Budova E - sídlo Ústavu sociální práce
Akreditovaný kurz MPSV "Jednání s klientem v obtížných situacích"
Zajímavé přednášky na ÚSP
    03.03.2016

Erasmus+ Portugalsko, Coimbra (reflexe studentky)

O programu Erasmus jsem přemýšlela již od prvního ročníku. Od svého okolí jsem slýchávala samé pozitivní ohlasy. Dlouhou dobu jsem se však obávala svých jazykových dovedností a toho, že nemám „parťáka“ který by jel se mnou. Nakonec jsem se však rozhodla přihlásit. Mojí vysněnou destinací bylo Španělsko, které však nebylo v nabídce a tak jsem se rozhodla pro Portugalsko. Zpětně musím uznat, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem udělala.

Svojí cestu jsem začala v září 2015 a mojí cílovou destinací byla Coimbra- Polytechnic Institute of Coimbra. Coimbra se nachází v centrální části Portugalska. Leží na řece Mondego. Město má zhruba 100 000 obyvatel, nicméně v celé metropolitní oblasti žije asi 460 000 obyvatel. Sídlí zde nejstarší univerzita portugalsky mluvícího světa, založená roku 1290. Díky několika univerzitám, které se zde nachází, je Coimbra ideálním studentským městem, které nikdy nespí. Díky rozloze se téměř všude dostanete pěšky. Jediná nevýhoda je její kopcovitý terén, který vám dá zabrat. Ve městě se nachází několik rozlehlých parků, botanická zahrada, historické centrum…Odpočinek si můžete dopřát i u řeky Mondego, která nabízí i sportovní vyžití. Město je velmi bezpečné a nemusíte se ničeho obávat. Portugalci jsou velmi  přátelští, usměvaví a nápomocní. Budou si s vámi chtít za každou cenu povídat a poradit vám, i když si nebudete kvůli jazykové bariéře rozumět.
    Univerzita se nenachází přímo v centru, ale její dostupnost je velmi dobrá jak pěšky tak pomocí veřejné dopravy. Výuka neprobíhá každý den. Na začátku semestru máte možnost chodit na různé přednášky a po dvou týdnech se definitivně rozhodnout jaké předměty budete navštěvovat. Pro lepší komunikaci bych doporučila ovládat základy portugalského jazyka. Výuka jazyka, je studentům nabídnuta i v rámci studia, jako volitelný předmět. Jedinou nevýhodu, která mě překvapila, je fakt, že Portugalci mají na všechno dost času a také chodí vždy pozdě, ale když s tím počítáte, dá se to zvládnout. :-)
    Po příjezdu máte možnost zaregistrovat se v Buddy systemu. ESN organizace nabízí celou řadu aktivit a událostí, kde můžete poznat nové lidi. Díky velkému množství zahraničních studentů však nedostanete osobního buddyho. V případě, že něco potřebujete, vám však ochotně pomůžou či poradí. Portugalští studenti se rádi baví a organizují různé akce a to především hudební. Vidět na ulici studenty, kteří si zpívají a tancují, není nic neobvyklého. Tradičním stylem je Fado. Zpěv s kytarovým doprovodem. Studenti nosí tradiční uniformy, kterými se inspirovala J. K. Rowling do svých příběhů o Harry Potterovi. Studenti dodržují řadu tradic a rádi vše slaví. Za zmínění stojí dva velké festivaly: Latada (průvod v maskách a křest prváků) a Queima das Fitas (průvod s alegorickými vozy, zpěv u katedrály na počest studentů, kteří končí). Portugalsko má také výbornou kuchyni. Pokud jste milovníci cestování tak si Portugalsko zamilujete. Najdete zde překrásná města, historické budovy, přírodu a moře.
    A čím dalším vás Erasmus+ obohatí? Uděláte si přátele ze všech koutů světa. Vyzkoušíte si jaké to je žít v jiné zemi. Naučíte se hospodařit s penězi. Poznáte odlišný systém výuky a zlepšíte si jazykové dovednosti. Všichni, kdo o Erasmu+ nebo jiném projektu uvažujete tak neváhejte a jeďte.
    Zuzana Prosová

Azory Coimbra Costa-Nova Lisabon jidlo