UHK v médiích4. 7. 2017

Evropské noviny: Nálezy stavbu dálnice nezpomalí

Na místě, kudy by se měly za pár let prohánět automobily jedoucí od Hradce Králové na Polsko, stála před sedmi tisíci let neolitická sídliště. V rámci průzkumu lokality lidská sídla z období mladší doby kamenné objevili archeologové. Jejich nálezy, na kterých pracují až dvě stovky lidí, časový harmonogram výstavby dálnice D11 nijak neovlivní.


20. 6. 2017

Týdeník Televize: Ráda bořím HRANICE

Coby televizní reportérka je zvyklá se ptát. Tentokrát byla ale naopak tou, která ochotně odpovídala. Přečtěte si rozhovor s absolventkou UHK Nikol Kudrnáčovou.


17. 6. 2017

zdravotnickydenik.cz: V hradeckém kraji může v roce 2030 chybět přes 650 sester

V Královéhradeckém kraji může v roce 2030 chybět přes 650 zdravotních sester. Studie, z níž to vyplývá, uvádí konkrétně číslo 667. Materiál ve spolupráci s hradeckým hejtmanstvím zpracovala Univerzita Hradec Králové (UHK). Škola plánuje, že by během dvou až tří let mohla otevřít obor, který by zajistil vzdělávání zdravotního personálu. Novinářům to řekl rektor UHK Kamil Kuča.


13. 6. 2017

eProfil: Jana Švandová a Michael Nebeský novými manažery pro partnerský prodej řešení Kerio Technologies

Jana Švandová působila doposud jako manažer partnerského prodeje řešení GFI Software, předtím od roku 2012 jako obchodník pro řešení Acunetix, Altaro, GFI Software, LogicNow a ThreatTrack Security. Byla zodpovědná za oblast propagace a prodeje včetně akvizice nových zákazníků, péče o stávající zákazníky a tvorbu marketingových kampaní. Jana je absolventem Univerzity Hradec Králové.


11. 6. 2017

Orlický deník: Na Hedeči zněla italská hudba

Králíky - Významné poutní místo - klášter Hora Matky Boží na Hedeči v Králíkách se v sobotu v podvečer stalo dějištěm koncertu předposledního dne Mezinárodního hudebního festivalu 2017.


9. 6. 2017

ČT: Zdravotní sestry už nebudou muset na VŠ, prošly i podmínky pro čínské léčitele

Senát překvapivě beze změn schválil novelu, která má kromě zmírnění požadavků na vzdělání sester uzákonit podmínky vzdělání pro poskytovatele tradiční čínské medicíny. Právě proti uzákonění této metody se přitom masivně stavěli hlavně lékaři v řadách senátorů. Odmítl ji i senátní zdravotnický výbor. Novelu teď dostane k podpisu prezident republiky.


7. 6. 2017

ParlamentníListy.cz: Hradec Králové se připravuje na evropský basketbal, Jiráskovy sady obsadí Festival sportu

Pouhých deset dní zbývá do zahájení Mistrovství Evropy v basketbalu žen 2017, které společně s Prahou hostí i Hradec Králové. Východočeská metropole se chystá na svoji doposud největší sportovní událost a nabídne návštěvníkům i obyvatelům Hradce prožít mistrovství nejen jako pasivní divák a fanoušek, ale i jako aktivní sportovec. Hlavním doprovodným programem bude Festivalu sportu.


26. 5. 2017

5plus2: Sestry nejsou a zatím nebudou

Hradecká univerzita chce spolu s krajem vyřešit nedostatek zdravotních sester. Otevře se nový obor a hledat se bude i v zahraničí.


25. 5. 2017

MF DNES: 351 oken a 324 dveří, žlutá fakulta otvírá

HRADEC KRÁLOVÉ Nová budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové má 4 podlaží, 24 učeben, 23 laboratoří, 351 oken a 324 dveří. Kolos, který za 450 milionů vyrostl v kampusu Na Soutoku, od včerejšího dne oficiálně slouží studentům i výzkumníkům z katedry chemie, biologie, fyziky, matematiky a kybernetiky.


24. 5. 2017

Právo: Přírodovědecká fakulta už má vlastní budovu

Přes pět tisíc metrů krychlových betonu, téměř 260 tisíc metrů kabelů, 351 oken, 324 dveří, přes 103 tisíc cihel nebo 6833 metrů čtverečných obkladů a dlažeb. I tak lze popsat novou budovu Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK), která byla slavnostně otevřena ve středu v univerzitním kampusu Na Soutoku.


24. 5. 2017

Novým vedoucím Kanceláře PS bude Mgr. Jan Morávek

Na návrh předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka dnes organizační výbor Sněmovny schválil do funkce vedoucího Kanceláře Poslanecké sněmovny Mgr. Jana Morávka. Od 1. července 2017 nahradí v této funkci Ing. Petra Kynštetra, který odchází na vlastní žádost.


24. 5. 2017

ČT: Univerzitní stavby mění tvář Česka. Novým objektem se pyšní Přírodovědecká fakulta UHK

Mezi architektonicky nejzajímavější počiny patří přestavby areálů tuzemských univerzit. Díky státním dotacím či finančním prostředkům z evropských fondů se ve středu slavnostně otevřely prostory Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Ta je v pořadí třetí novou budovou kampusu Na soutoku patřícího Univerzitě Hradec Králové (UHK). Univerzita chce ve výstavbě v této lokalitě pokračovat.


24. 5. 2017

MF DNES: Městu basketu schází hala, čekat bude roky

Hradec Králové = město basketbalu? Jistě, nyní to s pořadatelstvím mistrovství Evropy platí dvojnásob. Jenže v celém městě schází sportovní hala s důstojným zázemím a nejméně tisícovkou míst v hledišti. A chybět bude ještě roky.


16. 5. 2017

STUDENTA WEB&MAG: Když není důvod se smát...

Zkouškové období je předvojem odpočinku a letních dnů zalitých sluncem, které nás naplní novou energií. Před tímto idylickým obdobím však všichni studenti čelí ohromnému tlaku a stresu. Pokud máte jakýkoli problém, jakoukoli obavu, prosím, nebojte se obrátit na naše poradenské centrum na Univerzitě Hradec Králové, které se nachází v budově A - místnost 2452 (od hlavního vchodu po pravé straně).


16. 5. 2017

STUDENTA WEB&MAG: Když není důvod se smát...

Zkouškové období je předvojem odpočinku a letních dnů zalitých sluncem, které nás naplní novou energií. Před tímto idylickým obdobím však všichni studenti čelí ohromnému tlaku a stresu. Pokud máte jakýkoli problém, jakoukoli obavu, prosím, nebojte se obrátit na naše poradenské centrum na Univerzitě Hradec Králové, které se nachází v budově A - místnost 2452 (od hlavního vchodu po pravé straně).


16. 5. 2017

MF DNES: Záchrana zvířat? Stačí mobil

Díky moderním technologiím pomohou specialisté zvířatům v nouzi rychleji a přesněji STŘEDNÍ ČECHY Noční výjezd k labuti se zápalem plic, zraněný dravec, ale především desítky opuštěných mláďat. To je jen výběr z mnoha zásahů, které středočeští zvířecí záchranáři provedli za posledních několik dní.


9. 5. 2017

TV Pohoda: HEREC na čtvrtý pokus

Na Univerzitě Hradec Králové studovala spousta fantastických a dnes velice známých osobností. Jedním z překvapivých absolventů je vystudovaný učitel fyziky - herec Miroslav Táborský.


8. 5. 2017

ČRo: 8. květen - Den Vítězství

Proděkanka Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové prof. PhDr. Dana Musilová, CSc. hostem Českého Rozhlasu Hradec Králové. byla v pondělí 8. 5. hlavním hostem ve vysílání Českého Rozhlasu Hradec Králové.


2. 5. 2017

Investujeme.cz: Nejlevnější bankou v roce 2016 Equa Bank

Nejlevnější bankou za rok 2017 se stala Equa Bank. Banka uplatňuje stále nejnižší náklady na provoz a pořízení základních bankovních produktů a služeb a má přehledný sazebník poplatků. Za Equa Bank se umístily Fio banka a Air Bank.


26. 4. 2017

Hradecký deník: Hejtman pokácel v Trutnově strom

Česká lesnická akademie v Trutnově a Svobodě nad Úpou a Správa Krkonošského národního parku ve Vrchlabí. To byla místa úterní návštěvy hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána.


21. 4. 2017

ČRo: Chcete se zbavit škůdců na zahradě? Postavte tam včelí domek

V přírodě je mnoho druhů včel a jen jedním z nich je včela medonosná, kterou všichni známe. Ty ostatní mají ale také velký význam. Opylují například rostliny, které včela medonosná opylovat neumí. A pokud jim postavíte domeček, vyzobou vám na zahradě škůdce.


15. 4. 2017

ČRo: Vědomostní soutěž Vyzyvatelé

UHK se zúčastnila vědomostní soutěže Českého rozhlasu Plus s názvem Vyzyvatelé. Její studenti tak měli možnost poměřit síly se svými vyučujícími. Jak to celé dopadlo? Sledujte na videích níže.


6. 4. 2017

MF DNES: Archeologický průzkum na D11 nemá obdoby

Archeologové a stavaři zahájili archeologický průzkum na trase budoucí dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře. Cena průzkumných a zemních prací v území dlouhém asi 20 km má být bez započtení DPH 789 milionů korun.


4. 4. 2017

Právo: Archeologové na stavbě D 11 odhalují první artefakty

Archeologové z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (FF UHK) začali s přípravnými pracemi pro záchranný výzkum v úseku dálnice D 11 z Hradce Králové do Jaroměře. Zakázku vyhráli spolu s dalšími partnery v tendru. Do terénu vyrazili experti s detektory kovů, kteří hledají artefakty v ornici. Na fakultě se mezitím připravuje úložiště počítačově zpracovaných dat z celé trasy D 11.


4. 4. 2017

ParlamentniListy.cz: Začal archeologický průzkum na D11 Hradec-Jaroměř

Archeologové a stavbaři zahájili archeologický průzkum na trase budoucí dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře. Hodnota průzkumných a zemních prací v území dlouhém asi 20 kilometrů je 789 milionů korun bez DPH. První skrývku archeologové udělali u Světí nedaleko Hradce Králové. Zakázka svým objemem nemá v soutěžích na archeologický průzkum v Česku obdoby. O zahájení prací ČTK informovala Univerzita Hradec Králové, která se na archeologickém průzkumu podílí.


3. 4. 2017

Lidovky.cz: Začal archeologický průzkum na D11. Za rekordních 789 milionů korun

Archeologové a stavbaři v pondělí zahájili archeologický průzkum na trase budoucí dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře. Hodnota průzkumných a zemních prací v území dlouhém asi 20 kilometrů činí 789 milionů korun bez DPH. První skrývku archeologové udělali u obce Světí nedaleko Hradce Králové.


3. 4. 2017

Finance.cz: Začal archeologický průzkum na D11 Hradec-Jaroměř za 789 mil. Kč

Světí (Hradecko) 3. dubna (ČTK) - Archeologové a stavbaři dnes zahájili archeologický průzkum na trase budoucí dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře. Hodnota průzkumných a zemních prací v území dlouhém asi 20 kilometrů činí 789 milionů korun bez DPH. První skrývku archeologové udělali u obce Světí nedaleko Hradce Králové. Zakázka svým objemem nemá v soutěžích na archeologický průzkum v Česku obdoby.


1. 4. 2017

ČT: 25. pedagogické dny

V minulém týdnu proběhl další ročník velké události s názvem Pedagogické dny. Jejich součástí byly přednášky, workshopy, ale i předávání cen v několika různých oblastech.


21. 3. 2017

ČT: Dvorská zoo začala řezat nosorožcům rohy. Na ochranu před pytláky

Zoo ve Dvoře Králové nad Labem preventivně odstraňuje části rohů nosorožcům. Jde o reakci na rostoucí řádění pytláků. Pro nosorožce nepředstavuje zkrácení rohu žádnou bolest. Roh je tvořen z keratinu stejně jako lidské vlasy a nehty a není v něm žádné nervové zakončení. Rohy zvířatům postupně znovu dorůstají.


11. 3. 2017

MF DNES: Kraj podruhé vyvěsil tibetskou vlajku

HRADEC KRÁLOVÉ: Na stožáru na Pivovarském náměstí před sídlem Královéhradeckého kraje v historickém centru Hradce Králové včera zavlála tibetská vlajka. Kraj se k celosvětové akci Vlajka pro Tibet připojil podruhé, poprvé se tak stalo v březnu 2013.


7. 3. 2017

MF DNES: „Appka ajťáků“ pomáhá zvířatům přežít

Na zemi u lesní cesty si všimnu mláděte káněte, které nemůže létat a na první pohled má zdravotní problém. Vytáhnu z kapsy svůj chytrý telefon, zjišťuji číslo na nejbližší záchrannou stanici a volám o pomoc. Protože jsem připojený k internetu, dalším kliknutím posílám na tu samou stanici GPS souřadnice o tom, kde se přesně nacházím... za dalších pár desítek minut už přijíždějí ochránci a zvíře si odvážejí na vyšetření.


7. 3. 2017

Novinky.cz: Se záchranou zvířat má pomáhat česká aplikace

Za vším hledej ženu. I za vznikem aplikace pro mobily, která pomáhá zachránit zraněná či nemocná zvířata nalezená ve volné přírodě. Když totiž přítelkyně programátora Miroslava Poživila sledovala v televizi pořad o záchranných stanicích, zeptala se ho, zda by nebylo možné jim nějak pomoci. A on vymyslel aplikaci Zvíře v nouzi.


7. 3. 2017

Ekolist: Nevíte co dělat, když najdete zraněné či opuštěné zvíře? Pomůže vám mobilní aplikace

V létě spustil Český svaz ochránců přírody aplikaci Zachraň zvíře, leč jen pro platformu iOS. Včera ve spolupráci se studenty Univerzity Hradec Králové spustili i aplikaci pro rozšířenější platformu OS Android. K čemu aplikace je? Když v přírodě nebo ve městě narazíte na zraněné zvíře, můžete se díky aplikaci spojit s nejbližší zvířecí záchrannou stanicí. Nemusíte tak ztrácet čas voláním hasičům či městským policistům, prostě se rovnou spojíte s odborníky.


24. 2. 2017

ČT: Kamil Musílek o smrtící látce VX

Vedoucí Katedry chemie Přírodovědecké fakulty UHK Kamil Musílek se v pořadu Horizont ČT24 rozpovídal o látce VX, která byl zavražděn Kim Čong-nam.


20. 2. 2017

ČRo: Petra Poulová o HIT kariéře

Doc. Petra Poulová, proděkanka Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, zvala v Českém rozhlase Hradec Králové na veletrh pracovních příležitostí s názvem HIT kariéra.


12. 2. 2017

Hradecký deník: Český student zaujal čínského giganta

Čínský výrobce telefonů s červeným květem ve znaku je jedním z největších a nejúspěšnějších výrobců mobilních telefonů. U nás tuto společnost z čínského Šen-čenu asi nejvíce proslavil v reklamě Jaromír Jágr. V budoucnu to však může být i student hradecké univerzity Vladislav Braha.


26. 1. 2017

ČRo: Monika Schmidt o životě bakterií

Mikrobioložka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové Monika Schmidt se s moderátorem Jakubem Schmidtem pobavila o životě bakterií, které nás obklopují. Kde jich nejvíce číhá a jsou všechny zdraví škodlivé?


25. 1. 2017

Právo: Domovům důchodců začínají chybět zaměstnanci

K problému nedostatku lidí, kteří by chtěli pracovat v zařízeních nabízejících sociální služby, se tentokráte v deníku Právo vyjádřila tisková mluvčí UHK Zuzana Boučková a Zuzana Truhlářová, ředitelka Ústavu sociální práce UHK.


7. 11. 2016

ČRo: Stanislav Myšička o amerických prezidentských volbách

Mgr. Stanislav Myšička, Ph.D. z Katedry politologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Jak se volí americký prezident? Co jsou to primárky a proč nemusí kandidát s největším počtem hlasů od voličů automaticky vyhrát?


22. 6. 2016

Kapverdský prezident obdržel v Hradci medaili

Mimořádné ocenění za zásluhy při prohlubování vzájemných vztahů mezi oběma národy 
a za podporu při rozšiřování akademické spolupráce mezi Univerzitou Hradec Králové a Univerzitou Jeana Piageta v Praii dostal v úterý v krajské metropoli kapverdský prezident Jorge Carlos de Almeida Fonseca.


21. 6. 2016

Hradec hostil mladé vědce z celé republiky

Cenu rektora Univerzity Hradec Králové Josefa Hynka za nejlepší práci v oboru matematika a statistika s názvem „Basilejský problém" získal Alexandr Jankov z Ostravy.


7. 6. 2016

Děti z Jehnědí prozkoumaly univerzitu v Hradci Králové

Ve škole v Jehnědí na Orlickoústecku se učí pouze 39 dětí. V pondělí se společně s kantory, včetně paní ředitelky, vypravili do Hradce Králové na místní univerzitu. Osobně je sem pozval rektor Josef Hynka, který jim celý den dělal i průvodce.


12. 5. 2016

Zeman jmenoval rektory vysokých škol. Dvě staronové a jednu neokoukanou tvář

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě za účasti ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) a ministra obrany Martina Stropnického (ANO) jmenoval tři rektory veřejných vysokých škol. Novým rektorem Univerzity Hradec Králové bude Kamil Kuča, v čele Policejní akademie bude pokračovat Josef Salač, na Univerzitě obrany v Brně zase naváže na své dosavadní čtyřleté působení brigádní generál Bohuslav Přikryl.


20. 4. 2016

Výuka 4.0: Budoucí kantoři se budou učit, jak v hodinách pracovat s tablety

Od září se začnou studenti pedagogiky v Hradci Králové a na dalších třech pedagogických fakultách v republice učit vést hodiny i na tabletech. V Hradci Králové už začala školení pro studenty i jejich pedagogy, kde se učí základy práce s tablety a jednotlivými aplikacemi. O školení je velký zájem, naprostá většina studentů nikdy předtím neměla příležitost si výuku s tablety vyzkoušet.


26. 2. 2016

S malárií už bojují, teď mají vědci z Hradce zastavit i šíření viru zika

Vědci z Hradce Králové mohou výrazně promluvit do boje s novým celosvětovým ohrožením jménem zika. Tým profesora Kamila Kuči, který v současné době pracuje na insekticidech proti komárům roznášejícím malárii, se pustí i do vývoje zcela nových látek hubících hmyz přenášející obávaný virus Zika.


17. 2. 2016

Nový rektor Univerzity Hradec Králové

Až ve 3. kole volby, nejtěsnějším možným poměrem se rozhodlo o novém rektorovi Univerzity Hradec Králové. Akademický senát jím zvolil dosavadního prorektora Kamila Kuču. Jeho protikandidátem byl proděkan přírodovědecké fakulty Martin Bílek.


17. 2. 2016

Hradeckou univerzitu povede dosavadní prorektor Kamil Kuča

Až ve třetím kole si Univerzita Hradec Králové zvolila nového rektora. O jediný vítězný hlas se jím stal Kamil Kuča. Druhé kolo skončilo patem, ve třetím proti sobě stáli jen dva kandidáti. Nový rektor chce školu sjednotit a zlepšit její výkonnost.


12. 2. 2016

Rektorská volba skončila patem

Žádný ze tří kandidátů na rektora nezískal ve středu ve dvou kolech tajné volby nadpoloviční počet hlasů akademického senátu Univerzity Hradec Králové (UHK), volby se proto budou za týden opakovat. Vítěz by měl od nového akademického roku nahradit ve funkci současného rektora Josefa Hynka.


11. 2. 2016

Pat na univerzitě

Akademický senát Univerzity v Hradci Králové ani ve druhém kole nezvolil kandidáta na rektora.


8. 2. 2016

Studenti volí rektora

Silnou pozici při volbě rektora Univerzity v Hradci Králové budou mít ve středu studenti. Mají polovinu hlasů v akademickém senátu.


26. 1. 2016

Ohlédnutí Simony Kaňokové za konferencí Výchova k dobru

Znáte to? Sedíte v prostředí, které je příjemné, je vám dobře. Ač se lidé neznají, navazují kontakty. Lidé se sešli aktivně naslouchat, diskutovat, sdílet vlastní a nabírat nové zkušenosti. Chtějí nabrat inspiraci a uvádět ji do svého každodenního života. CSR specialistka Simona Kaňoková píše v úterním blogu expertů o konferenci Výchova k dobru, která se konala na královéhradecké univerzitě.


20. 1. 2016

Univerzita nemusí být nudná. Workshopy pomohou ke studiu

Procházku po stopách tajemných Etrusků, výlet do tajů historie i africké politiky, diagnózu společnosti v sociologické laboratoři, pečetění vzpomínek či analýzu trenýrek nad Hradem budou moci už v pátek 22. ledna absolvovat budoucí studenti Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (FF UHK).


19. 1. 2016

Mladí grafici odhalili své umění v galerii Na Hradě

Výstavu grafické tvorby multimédií v podobě grafiky a počítačové grafiky studentů Katedry výtvarné kultury Univerzity Hradec Králové zahájila v závěru minulého týdne královéhradecká galerie Na Hradě na Velkém náměstí.


11. 1. 2016

Volba rektora UHK v americkém stylu

Univerzitu Hradec Králové (UHK) čeká 10. února volba rektora. Po osmi letech funkci opouští stávající rektor Josef Hynek. Svému nástupci úřad předá 30. června. Znovu kandidovat nemůže, neboť ve funkci strávil již dvě čtyřletá volební období.


8. 1. 2016

Univerzitu Hradec Králové čeká boj o křeslo rektora. Kandidáti jsou tři

Kdo bude novým rektorem hradecké univerzity (UHK) na další čtyři roky? O tom rozhodne Akademický sněm 10. února. Hradec Králové (UHK) čeká volba rektora na nové čtyřleté období. Členové akademické obce univerzity mohli odevzdávat své návrhy na kandidáty do středečního poledne. Krátce po dvanácté hodině si volební komise vyzvedla zapečetěné obálky, zkontrolovala, zda kandidáti vyhověli všem požadavkům a sestavili volební listinu.


18. 12. 2015

Firmy loví studenty na webu hradecké univerzity, pro mladé je to šance

Univerzita v Hradci Králové provozuje speciální web, kde se mohou vzájemně kontaktovat studenti a zaměstnavatelé. Firmy tak mají možnost vytipovat si budoucí zaměstnance, studenti mohou vkládat poptávky po práci, vybrat si mentora i přihlásit se na workshopy. Za ty se jim pak započítávají kredity. Kromě stovek studentů se na tomto webu zaregistrovaly i desítky firem.


8. 12. 2015

Univerzita by měla řešit téma stáří

Stáří jako pojítko vědecké a pedagogické činnosti všech čtyř fakult a Ústavu sociální práce Univerzity Hradec Králové. Takovou budoucnost si představuje Kamil Kuča, prorektor pro vědu a zahraniční styky.


7. 12. 2015

Nejlepší motivace ke studiu na vysoké škole jsou také peníze

Pilně se uč a vyděláš si. Tohle motto se rozhodli razit na Fakultě informatiky a managementu Univerzity v Hradci Králové. O tom, že se vyplatí studovat pilně, se snaží své studenty přesvědčit formou prospěchových stipendií, která jim letos vyplácejí. Mohou si přijít až na třicet tisíc korun.


20. 11. 2015

Ohlédnutí za přednáškou o výživě ve fitness na Univerzitě Hradec Králové

Ve středu 18. listopadu se na půdě Univerzity Hradec Králové uskutečnila zajímavá přednáška s názvem Výživa ve fitness od A do Z. Zástupci společnosti Extrifit přijali pozvání Studentské unie Univerzity Hradec Králové a z původně plánovaného semináře pro 50 cvičících nadšenců z řad studentů se stala velká vzdělávací akce, které se zúčastnilo bezmála 350 studentů a sportovců z Hradce Králové a okolí.


11. 11. 2015

Politologové budou ve středu diskutovat s velvyslancem

Další diskusní odpoledne pořádané studenty politologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové v rámci Politologického klubu se uskuteční ve středu 11. listopadu v NãPLAVKA café & music bar od 15 do 16.30 hodin.


23. 10. 2015

Skvělá kulisa, tvrdá řež a tři obraty. Derby univerzit znovu pro Hradec

Předvečer extraligového derby mezi Pardubicemi a Hradcem? To byl pořádně výživný souboj univerzit z obou východočeských měst, který letos napsal svůj druhý ročník. A stejně jako loni ho ovládli hradečtí studenti. V bitvě plné emocí a ostrých zákroků se oba soupeři střídali ve vedení, k vítězství měl blíž pardubický výběr, ale nakonec se díky gólu Michala Procházky v prodloužení radovali z výhry 5:4 domácí.


1. 10. 2015

Filozofická fakulta funguje v Hradci již deset let

Sen se stal skutečností, v Hradci Králové před deseti lety vznikla Filozofická fakulta. Ústav historických věd a Ústav filozofie, politických a společenských věd se staly základem nově vznikající třetí fakulty humanitních studií, která se oddělila od Pedagogické fakulty.


25. 9. 2015

Stavbu Přírodovědecké fakulty přijel obhlédnout premiér Sobotka

Tři sta čtyřicet pět milionů korun bude stát nově vznikající budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové v areálu Na soutoku. Za dalších sto milionů škola objekt vybaví. Fakultu navštěvuje 680 studentů, kteří se do kampusu nastěhují v roce 2017. Ve čtvrtek si staveniště přijel prohlédnout také předseda vlády Bohuslav Sobotka.


25. 9. 2015

Hradecká univerzita si dnes večer posvítí na vědu i korupci

Když se v loňském roce Univerzita Hradec Králové poprvé přidala k celoevropské akci Noc vědců a otevřela své brány veřejnosti, ani zdaleka nečekala takový nápor lidí. Do poslucháren a laboratoří tehdy zavítalo zhruba osm set zvědavců. Připojit se tak k akci znovu byla proto jasná volba.


17. 9. 2015

Univerzita bude multikulti, Hradec chce studenty z Bolívie i Kapverd

Brazílie, Ekvádor, Jižní Korea a další latinskoamerické, asijské i africké země. Všude tam se podívají studenti hradecké univerzity, která ve velkém rozvíjí spolupráci se školami v exotických destinacích. Do Hradce díky tomu začnou jezdit studovat desítky mladých z různých koutů světa.


10. 9. 2015

Univerzita Hradec Králové láká své absolventy na velkou slávu

Na Univerzitě Hradec Králové vrcholí přípravy k plánovanému setkání absolventů a přátel, které se uskuteční v sobotu 12. září. Kromě koncertů a atrakcí přímo v areálu nabídne akademická část programu, které je určená přímo absolventům, především setkání s těmi učiteli královéhradecké vysoké školy, kteří se již stali doslova legendami a na něž vzpomínají mnohé ročníky někdejších studentů.


15. 8. 2015

K matematice musíte mít vztah, jinak to nemá cenu, míní hradečtí vědci

Malá katedra matematiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové má ve svých řadách jedny z nejlepších matematiků na světě. Díky tomu letos ve slovenských Tatrách spolupořádají prestižní letní školu pro nejlepší vědce ze 36 zemí. Matematika by se podle hradeckých akademiků měla už od dětství učit trochu jinak.


23. 7. 2015

Podhradí pod Sovicí vydává nové objevy

Vetlá - Studenti Filozofické fakulty Univerzity v Hradci Králové vedení ředitelem Podřipského muzea v Roudnici nad Labem Martinem Trefným se po roce vrátili pod Sovici, aby pokračovali v dlouhodobém projektu.


22. 6. 2015

Školský portál napadá ministerstvo

Školský portál Pardubického kraje patří k největším a nejúspěšnějším v republice. Přestože byl oceněn 2. místem v soutěži Egovernment The Best 2013 o nejzajímavější projekt elektronizace veřejné správy, ministerští úředníci k němu mají výhrady, které by kraj mohly připravit o dotaci.


19. 6. 2015

Hrajeme si i hlavou aneb Věda je přece velká zábava

Ohňová kouzla, hrátky se suchým ledem a škrobem, oblíbené optické klamy, netradiční pokusy se zvukem, optikou i elektřinou… To všechno a mnohem víc nabídl ve čtvrtek a v pátek letošní ročník akce Hrajme si i hlavou s mottem Nekonečno na hradeckém Tylově nábřeží.


11. 6. 2015

Jediné místo, kde roste rdest? Stříbrňák

Když se nedávno konala dětská „bojovka“ Poklad na Stříbrném rybníku, ten opravdový naštěstí nikdo nenašel a neodnesl. Celá Česká republika by totiž přišla o jediné místo, kde roste rdest dlouholistý.


25. 3. 2015

Zdeněk Svěrák dostal čestný doktorát za zásluhy o český jazyk

Čestným doktorátem a zlatou medailí ocenili akademici Univerzity Hradec Králové zásluhy Zdeňka Svěráka o rozvoj české jazykové kultury. Titul Doctor honoris causa převzal herec, scénárista, spisovatel a textař z rukou prorektora Antonína Slabého ve středu.


16. 3. 2015

Svěrák dostane čestný doktorát. Za zásluhy o rozvoj jazykové kultury

Univerzita Hradec Králové 25. března udělí čestný doktorát a zlatou medaili dramatikovi, herci, scenáristovi a textaři Zdeňku Svěrákovi za zásluhy o rozvoj jazykové kultury v naší společnosti. "Naše univerzita vychovává zhruba ze 40 procent svých studentů kantory a osobnost Zdeňka Svěráka je pro nás příkladem ryzího učitele, navíc je autorem divadelních her," řekl univerzitní kancléř Ondřej Tikovský.


10. 3. 2015

Energetické zájmy v Africe? K tématu začíná diskuze

Že je studovaný obor baví a jejich zájmy a znalosti sahají daleko za hranice vyučované látky, dokáží studenti Katedry politologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (FF UHK), kteří budou hlavními aktéry odborné konference na téma Energetické zájmy velmocí v Africe.


27. 2. 2015

Ze zatím jediného ústavu hradecké univerzity bude v budoucnu fakulta

Ve středu předal rektor Univerzity Hradec Králové (UHK) jmenovací dekrety představitelům dvou univerzitních součástí. Na základě volby fakultním akademickým senátem bude od 1. března Přírodovědeckou fakultu po další čtyři roky vést její současný děkan docent Pavel Trojovský.


30. 1. 2015

Ekonomické špičky zavítají na univerzitu

Ekonomičtí odborníci z České republiky, Slovenska, Polska a Bulharska se v úterý a ve středu sjedou na akademickou půdu Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Diskutovat budou o aktuálních ekonomických otázkách, které se týkají každého z nás v běžném životě.


10. 11. 2014

Konference eLearning přivítala účastníky již popatnácté

Příznivci netradičních forem vzdělávání se sešli v prvním listopadovém týdnu v objektu Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) na již 15. ročníku konference s mezinárodní účastí eLearning 2014.


31. 3. 2014

Molekuly z Hradce by měly zachraňovat lidské životy ve světě.

Hradec Králové – Stovky tisíc lidí se ve světě ročně smrtelně otráví pesticidy, tedy chemikáliemi používanými na hubení škůdců. Zabránit se tomu pokoušejí vědci z Univerzity v Hradci Králové. Vyvíjejí protilátky, které by lidem při takové otravě zachránily život. Otrava některým z pesticidů je problémem hlavně v zemích Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky. Ročně takto zemře zhruba 300 tisíc lidí.


27. 3. 2014

Odvaž se, zavaž se! radil Tomáš Halík stovkám studentů v Hradci

Stovky lidí, hlavně studentů, si přišly poslechnout na univerzitu v Hradci Králové filozofa a kněze Tomáše Halíka, čerstvého laureáta prestižní Templetonovy ceny, a italského psychologa a filosofa Umberta Galimbertiho. Myslitelé mluvili o víře, ale i o politice či Facebooku.