21. srpna 2018 | 18:30 | Masarykovo náměstí
Přesvědčte se na stránkách Národní technické knihovny
Noc vědců | 5. října 2018 | kampus UHK
Zaregistrujte se do Absolventského klubu UHK a zůstaňte ve spojení
UHK bude v září 2018 pořádat prestižní mezinárodní vědeckou konferenci
    25.04.2018

Student Univerzity Hradec Králové opustil Nicaraguu a je v bezpečí v Panamě

Od vypuknutí vládních represí proti studentským protestům v Nikaragui 19. 4. 2018 se Univerzita Hradec Králové věnovala evakuaci svého studenta ze země. Student programu latinskoamerických studií tam na Národní autonomní univerzitě (UNAN-León) vykonával semestrální výměnný pobyt. Vzhledem k intenzitě protestů však bylo rozhodnuto o jeho odjezdu ze země. Nyní je již mimo Nikaraguu a následující dny bude trávit v Panamě.

„Za rozhodnutím odjet stál určitě pocit přímého ohrožení. Při jednom z prvních policejních zásahů proti poklidně demonstrujícím studentům, který se odehrál přímo v naší ulici, začaly vzduchem létat kameny a gumové projektily,“ sdělil student v jednom z prvních emailů po přesunu z Nicaraguy vedení univerzity.

K brutálním policejním zásahům proti demonstracím začalo docházet během víkendu v reakci na studentské protesty proti reformě systému sociálního zabezpečení. Zahynulo během nich již minimálně 20 protestujících. Přestože vláda prezidenta Daniela Ortegy v neděli tyto kontroverzní reformy zrušila, protesty se šíří nadále a navíc eskaluje i neadekvátní odpověď vlády Sandinistické fronty národního osvobození (FSLN). Tato strana se po 16 letech v opozici vrátila k moci prostřednictvím voleb v roce 2006. Pochybným zrušením zákazu prezidentského znovuzvolení se Daniel Ortega mohl stát prezidentem již počtvrté. Strana dnes ovládá všechny důležité politické instituce v zemi. Situace se dále zhoršovala po prezidentských volbách v roce 2016 a nedávných obecních volbách z listopadu 2017. Tyto volby doprovázelo zastrašování opozičních stran, které s vládní stranou soutěžily v nerovných podmínkách. Vzhledem k oslabení tradičních demokratických institucí v zemi jsou univerzitní autonomie a právo studentů na protest o to důležitějšími hodnotami.

„Univerzita Hradec Králové se plně hlásí k principům akademické svobody a autonomie a právo univerzitních studentů na protest považuje za nedotknutelné. UHK se hlásí k odkazu studentského původu sametové revoluce v Československu a tím citlivěji vnímá vládní zásahy proti podobným požadavkům studentů v zahraničí. Univerzita Hradec Králové intenzivně spolupracuje se svou partnerskou univerzitou v Nikaragui. Od roku 2012 tam vyslala na semestrální pobyty 20 studentů a 15 nikaragujských studentů naopak přijala. Dochází také k výměnám vyučujících i výzkumné spolupráci,“ uzavírá prorektor UHK Karel Kouba, který je s evakuovaným studentem v kontaktu.

Jakub Novák

• Více z Tiskove-zpravy