Co Vás zajímá?
Nová oficiální kolekce oblečení UHK v prodeji
NN NIGHT RUN Hradec Králové 2019
Univerzitní knihovna zrealizovala záměr v oblasti nákupu e-knih
Zaregistrujte se do Absolventského klubu UHK a zůstaňte ve spojení
  25.04.2018

  Student Univerzity Hradec Králové opustil Nicaraguu a je v bezpečí v Panamě

  Od vypuknutí vládních represí proti studentským protestům v Nikaragui 19. 4. 2018 se Univerzita Hradec Králové věnovala evakuaci svého studenta ze země. Student programu latinskoamerických studií tam na Národní autonomní univerzitě (UNAN-León) vykonával semestrální výměnný pobyt. Vzhledem k intenzitě protestů však bylo rozhodnuto o jeho odjezdu ze země. Nyní je již mimo Nikaraguu a následující dny bude trávit v Panamě.

  „Za rozhodnutím odjet stál určitě pocit přímého ohrožení. Při jednom z prvních policejních zásahů proti poklidně demonstrujícím studentům, který se odehrál přímo v naší ulici, začaly vzduchem létat kameny a gumové projektily,“ sdělil student v jednom z prvních emailů po přesunu z Nicaraguy vedení univerzity.
   
  K brutálním policejním zásahům proti demonstracím začalo docházet během víkendu v reakci na studentské protesty proti reformě systému sociálního zabezpečení. Zahynulo během nich již minimálně 20 protestujících. Přestože vláda prezidenta Daniela Ortegy v neděli tyto kontroverzní reformy zrušila, protesty se šíří nadále a navíc eskaluje i neadekvátní odpověď vlády Sandinistické fronty národního osvobození (FSLN). Tato strana se po 16 letech v opozici vrátila k moci prostřednictvím voleb v roce 2006. Pochybným zrušením zákazu prezidentského znovuzvolení se Daniel Ortega mohl stát prezidentem již počtvrté. Strana dnes ovládá všechny důležité politické instituce v zemi. Situace se dále zhoršovala po prezidentských volbách v roce 2016 a nedávných obecních volbách z listopadu 2017. Tyto volby doprovázelo zastrašování opozičních stran, které s vládní stranou soutěžily v nerovných podmínkách. Vzhledem k oslabení tradičních demokratických institucí v zemi jsou univerzitní autonomie a právo studentů na protest o to důležitějšími hodnotami.
   
  „Univerzita Hradec Králové se plně hlásí k principům akademické svobody a autonomie a právo univerzitních studentů na protest považuje za nedotknutelné. UHK se hlásí k odkazu studentského původu sametové revoluce v Československu a tím citlivěji vnímá vládní zásahy proti podobným požadavkům studentů v zahraničí. Univerzita Hradec Králové intenzivně spolupracuje se svou partnerskou univerzitou v Nikaragui. Od roku 2012 tam vyslala na semestrální pobyty 20 studentů a 15 nikaragujských studentů naopak přijala. Dochází také k výměnám vyučujících i výzkumné spolupráci,“ uzavírá prorektor UHK Karel Kouba, který je s evakuovaným studentem v kontaktu.
   
  Jakub Novák • Více z Tiskove-zpravy

Naposledy upraveno: Novák Jakub, 25.4.2018 11:38