Dofoukni si mozek vědomostmi! U nás ho nahustíš nejlíp.
UHK International Day | 21. 11. 2018
Udělení čestného doktorátu Ing. Janu Petrofovi | 28. 11. 2018
5. univerzitní hokejové derby: UHK vs. UPCE | 13. 12. 2018
Univerzitní knihovna zrealizovala záměr v oblasti nákupu e-knih
Připomeňte si s námi důležitá „osmičková“ výročí
Zaregistrujte se do Absolventského klubu UHK a zůstaňte ve spojení
    19.03.2018

Pedagogické dny 2018

Ve dnech 19. až 23. března 2018 proběhnou v prostorách Univerzity Hradec Králové tradiční Pedagogické dny. Letošní již 26. ročník během jednoho týdne nabídne zajímavou a pestrou přehlídku odborných činností kateder Pedagogické fakulty. Zájemci z řad veřejnosti tak mohou navštívit přednášky, workshopy, semináře, konference, divadelní či hudební představení, vernisáže výstav, prezentace studentských prací či křest knihy.

Mezi největší lákadla samozřejmě patří hlavní přednáška Pedagogických dnů, kterou pronese ve středu 21. března ve 14 hodin v aule Objektu společné výuky v ulici Hradecká 1227 profesor Manfred Spitzer. Jak již napovídá název přednášky Kybernemoc! Rizika a vedlejší účinky digitálních médií, bude se v ní mluvit o rozvoji mozku v raném věku a ztrátě jeho kognitivních schopností ve stáří, obojí na příkladech osvětlujících tyto procesy a mechanismy a poukazujících na znepokojivou souvislost s riziky a vedlejšími účinky masivního užívání digitálních technologií v rozvinutých společnostech. Profesor Manfred Spitzer je jedním z nejvýznamnějších německých badatelů v oblasti neurovědy, který dokáže zprostředkovat vědecké výsledky přístupnou a názornou formou. Vede univerzitní psychiatrickou kliniku v Ulmu a je autorem řady knih. Mimořádný ohlas v Německu a anglosaském světě vzbudila jeho kniha Digitální demence (2012; česky Host 2014), jíž se prodalo přes 260 000 výtisků, několik měsíců se držela na první příčce bestsellerů týdeníku Der Spiegel a práva na vydání byla prodána zatím do patnácti zemí. Autorovou nejnovější knihou je Kybernemoc! (2015, česky Host 2016).

Ve středu 21. března ve večerních hodinách také proběhne Slavnostní večer Pedagogické fakulty spojený s koncertem Symfonického orchestru konzervatoře Pardubice, na kterém se budou předávat výroční ceny mimořádným osobnostem fakulty. Večerem bude provázet Jiří Václavek a koná se ve Filharmonii Hradec Králové od 19 hodin. Cenu za přínos v oblasti vědy a výzkumu od profesora Manfreda Spitzera převezme Mgr. Markéta Levínská, Ph.D. Cenu za přínos v oblasti umění pak od Zuzany Ceralové Petrofové docentka Jaroslava Severová, akademická malířka. Cenu za přínos v oblasti pedagogiky získává profesor PhDr. Blahoslav Kraus, CSc., předá mu ji Miluše Horská. A cenu za přínos v oblasti internacionalizace předá PhDr. Marii Műllerové, Ph.D. ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové Jiří Kánský.

V pondělí bude v aule Objektu společné výuky od 10 hodin probíhat premiéra filmu Stanislava Motla Výstřely v Miami. Tento hodinový dokument se věnuje tragické smrti Antonína Čermáka, starosty Chicaga s českými kořeny, jehož tragická smrt z rukou atentátníka v mnohém připomíná osud J. F. Kennedyho. Po promítání proběhne diskuze s autorem filmu, jenž je na Pedagogických dnech pravidelným hostem.
    V úterý ve 12 hodin se v atriu Objektu společné výuky bude křtít kniha Příběh budovy č. p. 301. Ta je kolektivním dílem čtyř členů Katedry českého jazyka a literatury PdF UHK. A budova č. p. 301? To je současná budova děkanátu Pedagogické fakulty na náměstí Svobody, po zboření městských hradeb vůbec první postavený objekt na pravém břehu řeky Labe v 90. letech 19. století, bývalá budova Obchodní akademie, budova se zajímavou a dodnes živou historií.

Úterý nabídne také promítání dokumentu Máma z basy s následnou diskuzí na téma Rizikové jevy ve věznicích.

Ve středu si na chodbě Objektu společné výuky můžete dát Rande s předsudkem. Již třetí ročník úspěšného projektu studentů preventistů z Katedry sociální patologie a sociologie se pokusí změnit vnímání minoritních skupin a umožní návštěvníkům okusit životy druhých a vyvrátit své předsudky.

Ve čtvrtek se kromě konferencí jednotlivých kateder chystá vyhlášení výsledků XVI. ročníku výtvarné přehlídky a soutěže pro předškolní děti Školka plná dětí 2018 (aula OSV, od 15:30 hodin).

V průběhu celého týdne bude probíhat také bohatý doprovodný program. Chystají se výstavy, instalace prací studentů z odpadových materiálů, a prezentace knihoven, nakladatelství a knihkupectví. V rámci doprovodného programu je v Galerii T po celou dobu trvání Pedagogických dnů vystavena kopie Ďáblovy bible.

Celý program Pedagogických dnů 2018 najdete na webu Pedagogické fakulty.

Aktuality a tipy na zajímavé akce v průběhu celého týdne pak v události na Facebooku Pedagogické fakulty.

Jiřina Pavlíková, děkanát PdF

• Více z Tiskove-zpravy