21. srpna 2018 | 18:30 | Masarykovo náměstí
Přesvědčte se na stránkách Národní technické knihovny
Noc vědců | 5. října 2018 | kampus UHK
Zaregistrujte se do Absolventského klubu UHK a zůstaňte ve spojení
UHK bude v září 2018 pořádat prestižní mezinárodní vědeckou konferenci
    31.03.2016

Na hradecké „fildě“ zasedala poslanecká sněmovna

Zkušební kolo projektu Simulace jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky uspořádal na půdě Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové v pátek 18. března 2016 Politologický klub FF UHK.

Jedenáctka studentů katedry politologie si vyzkoušela, jak probíhá legislativní proces a jak je důležité obhájit své myšlenky a nápady před lidmi s různými názory. Akci zahájil dr. Jan Outlý, z Katedry politologie FF UHK, který pohovořil o principech parlamentní demokracie a zmínil některé „prohřešky“ českých politiků.

Po jeho projevu následovalo povolební vyjednávání a sestavování vládní koalice. Během hlasování o důvěře nové koalice se strhla první roztržka, a to když si jednotliví poslanci brali přestávky na jednání svého klubu, a snažili se tak zvrátit hlasování o nově vzniklé koalici. Důvěru studentské sněmovny nakonec získaly strany ANO, ODS a TOP 09.

Po krátké přestávce se dostalo na schvalování programu schůze. Poslanci si odhlasovali, že jako první bod budou projednávat zákon, který budí rozporuplné reakce i v reálu, tedy zákon o zákazu kouření. Během rozpravy došlo na slovní napadání, na které jsme zvyklí při sledování jednání skutečné sněmovny, i tradiční „ohánění se“ grafy a tabulkami. Nakonec ale sněmovna návrh zákona přijala silnou většinou a poslanci přešli na druhý bod, kterým byl návrh zákona z pera poslance za hnutí Úsvit, který představil zákon o přímé odvolatelnosti zastupitelůa starostů. Po rozporuplné rozpravě sněmovna návrh zákona zamítla hned v prvním čtení.

Organizační tým, který se skládal ze studentů politologie, hodnotil široké spektrum okruhů. Od věcné diskuze po vznesení pozměňovacích návrhů. Hodnotící tým nakonec dospěl k názoru, že zkušební simulaci vyhrála opoziční strana ČSSD, která vznesla několik pozměňovacích návrhů k zákonům a byla aktivní v rozpravě.

Cílem tohoto projektu je do budoucna představit politiku a principy parlamentní demokracie studentům. Proto se Politologický klub FF UHK bude snažit v dalších letech uspořádat tuto akci pro žáky středních škol. Středoškoláci tak budou mít možnost vyzkoušet si práci poslancea zjistit, jestli je parlament opravdu jenom „žvanírna“, jak je nám v dnešní době od některých politiků prezentováno, nebo jestli je parlamentní diskuze důležitá.

Za Politologický klub FF UHK
    Jakub Tomek

Pro více informací o simulaci jednání poslanecké sněmovny kontaktujte:
    Mgr. et Mgr. Lenka Kašparová
    Referát pro vnější vztahy a komunikaci
    e-mail: lenka.kasparova.1@uhk.cz

• Více z Tiskove-zpravy