Noc vědců | 5. října 2018 | kampus UHK
JobStart | 16. října 2018 | budova A
Knižní veletrh | 2. října 2018 | budova A
Stáhněte si nové číslo Zpravodaje UHK v elektronické podobě
Přesvědčte se na stránkách Národní technické knihovny
Připomeňte si s námi důležitá „osmičková“ výročí
Zaregistrujte se do Absolventského klubu UHK a zůstaňte ve spojení

Mladí čeští přírodovědci jsou nejlepší v EU

V konkurenci 50 týmů z 25 zemí EU nenašli čeští středoškoláci přemožitele! Na Přírodovědné olympiádě zemí Evropské unie EUSO získal tým A České republiky zlaté medaile a pohár pro absolutního vítěze.

EUSO je týmová soutěž nejlepších, maximálně sedmnáctiletých evropských fyziků, chemiků a biologů, jejíž 16. ročník se konal 28. 4. až 5. 5. 2018 ve slovinské Lublani. Vítězný český tým byl složen z biologa JIŘÍHO JANOUŠKA z Gymnázia Budějovická, Praha 4, fyzika DAVIDA KAMENSKÉHO z Gymnázia a jazykové školy Břeclav a chemika JANA OBOŘILA z Gymnázia Brno-Bystrc. Druhý český tým ve složení: ONDŘEJ PELÁNEK, biolog z Gymnázia Brno-Bystrc, fyzik ADAM MENDL a chemik KAROLÍNA FÁRNÍKOVÁ, oba z Gymnázia, P. de Coubertina, Tábor; obsadil v absolutním pořadí 18. místo a získal tak stříbrné medaile. Studenti řešili náročné experimentální úlohy, jejichž společným tématem bylo pěstování a výroba vína.

Oba tříčlenné týmy, které nakonec reprezentovaly ČR v Lublani, vzešly ze soustředění, které se v prosinci roku 2017 konalo na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové ve spolupráci s Fakultou chemicko-technologickou Univerzity Pardubice a Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze: „Příprava na soustředění výrazně převyšuje běžné nároky kladené na středoškoláky. Při výuce na středních školách bohužel často není prostor na experimentování ve fyzice, chemii a biologii. Běžná škola se také nemůže nadaným studentům věnovat v takové šíři, jak by bylo třeba. Proto je mimoškolní příprava naprostou nutností, bez ní by studenti pravděpodobně tak dobrého umístění nedosáhli, přestože jsou jejich vědomosti na vysoké úrovni. Na soustředění u nás se sejdou nejlepší z nejlepších, a snažíme se je připravit, aby uspěli ve veliké konkurenci, “ přibližuje Jan Kříž, vedoucí delegace na EUSO z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové.

Přípravě talentovaných studentů na olympiády podobného typu se věnuje dlouhodobě a dobře ví, kolik práce navíc takový úspěch studenty stál – soustředěním to pro ně totiž rozhodně nekončí: „Studenti se musí připravovat i  mimo týdenní soustředění, jde tedy opravdu o dlouhodobý trénink. Troufám si ale říci, že díky soustavné práci s nadanou mládeží, která má na PřF UHK dlouhodobou tradici, se nám s kolegy již dlouho daří studenty připravit tak, aby v této konkurenci uspěli jak na evropské, tak i světové úrovni, což nás těší,“ uzavírá Jan Kříž náročnou přípravu, kterou oba týmy musely projít.  Česká republika tak tedy znovu prokázala efektivní systém práce s přírodovědnými talenty.

Mentoři za jednotlivé obory:

Chemie: doc. Ing. Petra Bajerová, Ph.D.
    Fyzika: doc. RNDr. Jan Kříž, Ph.D.
    Biologie: RNDr. Lenka Libusová, Ph.D.

Kristýna Vávrová

• Více z Tiskove-zpravy