Dofoukni si mozek vědomostmi! U nás ho nahustíš nejlíp.
UHK International Day | 21. 11. 2018
Udělení čestného doktorátu Ing. Janu Petrofovi | 28. 11. 2018
5. univerzitní hokejové derby: UHK vs. UPCE | 13. 12. 2018
Univerzitní knihovna zrealizovala záměr v oblasti nákupu e-knih
Připomeňte si s námi důležitá „osmičková“ výročí
Zaregistrujte se do Absolventského klubu UHK a zůstaňte ve spojení

Matematika s příchutí marcipánu

Již šestým rokem uspořádala Katedra informatiky a kvantitativních metod Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) netradiční setkání s matematikou a hlavně magickým číslem π.

Den π na FIM, konaný letos 13. března, zahájila přednáška docenta Pavla Pražáka s názvem „π na fraktály nestačí“. Ten ukázal mimo jiné podobnost Archimédovy metody výpočtu čísla π s měřením délky anglického pobřeží. Na přednášku navázal workshop „Tajnosti kvadratické“ vedený  dr. Jiřím Havigerem. Účastníci zkoumali taje známé paraboly y=x2 s využitím programu GeoGebra.

Program přilákal nejen středoškoláky z Hradce Králové a Hořic, kteří dorazili v doprovodu svých učitelů matematiky, ale i studenty univerzity. „Dle mého názoru se jedná o zdařilý způsob, jak nabídnout středoškolským studentům možnost seznámit se s vysokoškolskou matematikou a poměrně netradiční formou popularizovat tento ne pro všechny oblíbený obor. Mezi našimi studenty se podobné akce těší vždy velkému zájmu,“ zhodnotil akci pedagog Petr Beneš z Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína v Hradci Králové. Svůj názor přidal i student 3. ročníku téhož gymnázia Václav Kheil: „S číslem π jsem se poprvé setkal už na prvním stupni základní školy při luštění křížovky s dědou. Když se naskytla nabídka dozvědět se o čísle π něco víc, neváhal jsem. Program obou bloků se mi líbil.  Odnesl jsem si nové poznatky, zjistil, že se Ludolfovo číslo vyskytuje v matematice mnohem více, než jsem se domníval, a v neposlední řadě jsem měl možnost doslova ochutnat jednu z číslic čísla π v podobě dobrého muffinu.“  Premiérou letošního ročníku bylo totiž pohoštění účastníků chutnými muffiny tematicky zdobenými číslicemi rozvoje Ludolfova čísla v barvách pořádající fakulty, tedy modré.

Věra Palánová, děkanát FIM UHK

• Více z Tiskove-zpravy