Zvýhodněné vstupenky pro studenty a zaměstnance UHK!
Nová oficiální kolekce oblečení UHK v prodeji
Univerzitní knihovna zrealizovala záměr v oblasti nákupu e-knih
Zaregistrujte se do Absolventského klubu UHK a zůstaňte ve spojení
    14.04.2019

Hradecká „filda“ čistila břehy Orlice

Skupina jedenadvaceti odvážlivců se v čele s děkankou FF UHK dr. Pavlínou Springerovou vydala na kánoích uklidit Orlici.

Pádla, háky, pytle na odpad, rukavice a hurá do lodí. Každoroční čištění Orlice se na hradecké Filozofické fakultě stalo tradicí. Skupina studentů, akademiků a zaměstnanců fakulty se chopila pádel poprvé už v roce 2015. Letos tedy popáté nasedli odvážlivci do kánoí, aby od ranních do odpoledních hodin čistili břehy řeky Orlice.

Jejich trasa začala u Krňovic, končila ve Svinarech. Kdo si myslí, že se v těchto odlehlejších místech nic nenajde, bohužel se plete. Nespočet plastových a skleněných lahví, pneumatiky, dětská odrážedla, igelitové pytle, okapy, … Civilizační odpad, se kterým si sama příroda neporadí. To všechno pak na konci dne reprezentanti fakulty předali firmě Marius Pedersen a za odměnu si odnesli památeční trička.

Orlice je teď o mnoho pytlů plných odpadu lehčí. Ekologický nekomerční projekt Řeky nejsou smetiště s akcí Čištění v přírodním parku Orlice, do kterého se Filozofická fakulta zapojuje, vznikl v roce 2007.

Veronika Střítecká
    děkanát FF UHK