Noc vědců | 5. října 2018 | kampus UHK
JobStart | 16. října 2018 | budova A
Knižní veletrh | 2. října 2018 | budova A
Stáhněte si nové číslo Zpravodaje UHK v elektronické podobě
Přesvědčte se na stránkách Národní technické knihovny
Připomeňte si s námi důležitá „osmičková“ výročí
Zaregistrujte se do Absolventského klubu UHK a zůstaňte ve spojení
    10.05.2016

Cesty ke vzdělávání: první ročník konference o základním vzdělávání

Co znamená být dobrou základní školou v současném světě? Jak má vypadat škola, která rozvíjí? A čím se podobají i liší cesty, které k takové škole vedou? O tom budou debatovat s širší veřejností učitelé a odborníci na vzdělávání na prvním ročníku konference Cesty ke vzdělávání. Akce proběhne v pátek 27. května v Knihovně města Hradec Králové. Záštitu nad konferencí převzal doc. Pavel Vacek, děkan Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Ústředním tématem letošního ročníku je pestrost cest, kterými je možné vytvořit dobré vzdělávací prostředí. Akci připravuje nezisková organizace Jenský kruh, která loni v Hradci Králové otevřela základní školu Hučák, zatím jedinou jenskou školu v České republice. Martina Cibulková z Jenského kruhu hovoří o poslání akce: „Rádi bychom tímto setkáním budovali tradici otevřených diskuzí o vzdělávání v našem regionu. Chceme akcí především vytvořit prostor pro sdílení dobré a inspirativní praxe. Podstatné pro nás přitom je zapojit do celého procesu nejen odborníky, ale také rodiče. Věříme, že Cesty ke vzdělávání pomohou nám všem při hledání konkrétních odpovědí na otázky, jak budovat dobrou, dětem, rodičům i učitelům přátelskou školu.”

O své zkušenosti se v Hradci Králové podělí např. i Silvie Pýchová z EDUin, která představí iniciativu Úspěch pro každého žáka, Lucie Dobešová ze ZŠ Donum felix, která přiblíží českou zkušenost se svobodnými školami, nebo Pavel Kraemer, zakladatel Institutu pro podporu inovativního vzdělávání a odborník na intuitivní pedagogiku.

Podrobnosti ke konferenci naleznete na webové adrese hucak.cz/cesty-ke-vzdelavani/, aktuality pak na facebookových stránkách ZŠ Hučák. Registrace probíhá prostřednictvím online formuláře.

Svým vznikem ZŠ Hučák zaplnila prázdné místo ve vzdělávacím prostoru Hradce Králové. Svým vhodným přístupem přináší alternativu, která má tradici a smysl. ZŠ Hučák se již od svého vzniku stala fakultním pracovištěm Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové a po svém etablování bude aspirovat na povýšení tohoto statusu na tzv. fakultní školu.

Mgr. Marek Nagy, Ph.D.
    ZŠ Hučák