Noc vědců se letos ponese ve znamení mobility
UHK se připojuje k protestnímu „Týdnu pro vzdělanost“
UHK International Day představí možnosti studia v zahraničí
XXI. ročník Týdne knihoven se koná již 5. října
Stáhni si elektronickou verzi Průvodce prváka po UHK
Staň se fanouškem UHK na Facebooku a nic ti neuteče!
Stáhněte si elektronickou verzi nového Zpravodaje UHK
    05.10.2017 - 05.10.2017

XXI. ročník Týdne knihoven a Knižní veletrh v Univerzitní knihovně Univerzity Hradec Králové

Ve čtvrtek 5. října 2017 se uskuteční ve dvoraně budovy A Univerzity Hradec Králové již XXI. ročník celostátní akce - Týden knihoven. Téma letošního ročníku je zaměřeno na atraktivní využití volného času pro vzdělávání se zřetelem ke stávajícím i novým čtenářům knihoven. Akce je určena pro studenty, akademické pracovníky UHK, všechny typy škol i nejširší veřejnost.

Slavnostní zahájení proběhne od 9:00 hodin za účasti vedení Univerzity Hradec Králové a návštěvníci se mohou těšit na představení společného projektu Pedagogické fakulty UHK a Památníku národního písemnictví i křest nově vydaných titulů na půdě UHK.  Celý den je zadán poctě knize i všem, kdo se na jejím vzniku a výsledné podobě podílejí.

Neodmyslitelnou součástí Týdne knihoven je Knižní veletrh, na kterém se představí produkce více než dvou desítek českých i zahraničních vydavatelství převáženě odborné literatury. Návštěvníci si budou moci prohlédnout výstavu „Nejkrásnější české knihy roku 2016“, jejímž garantem je Památník národního písemnictví v Praze. Díky Biskupské knihovně Biskupství královéhradeckého nahlédneme do unikátních fondů starých tisků a originální knižní vazby představí Oldřich Lánský a Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích.  Po celý den  ( od 9:00 do 17:00) jsou připraveny přednášky, výstavy, netradiční prohlídky Univerzitní knihovny i workshop vybízející k vytvoření výzdoby desek vlastní knihy. Malou výstavou si připomeneme letošní 300. výroční narození císařovny Marie Terezie a prostřednictvím filmového dokumentu zalistujeme životními osudy malíře a spisovatele Josefa Čapka. Během přednášky Jana Pěty poodhalíme, jakou roli sehrálo město Hradec Králové v životě významných literárních osobností. V závěru dne se společně podíváme na urbanistické skvosty Hradce Králové tak, jak je přibližuje nedávno vydaná výpravná publikace o Hradci Králové. Veletrh je nejen příležitostí k poctě knize, navázání kontaktů, ale také k získání přehledu o nově vydávaných titulech s možností získat je za mimořádné ceny.

XXI. ročník celostátní akce Týden knihoven vzniká za přímé podpory Univerzity Hradec Králové, partnery jsou Pedagogická fakulta UHK a Památník národního písemnictví. Akce vzniká v těsné spolupráci s Historickým ústavem AV ČR, FF Ostravské univerzity, Biskupskou knihovnou Biskupství Královéhradeckého, Knihovnou Muzea východních Čech v HK, Knihovnou města Hradce Králové i prestižními vydavateli odborné literatury české i zahraniční provenience mezi nimiž mají významné postavení vysokoškolská nakladatelsví. Akce se koná za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

Věříme, že Vás nabídka Týdne knihoven i Knižního veletrhu zaujmou a těšíme se na setkání s Vámi.

PhDr. Marie Otavová

Univerzitní knihovna UHK