Letos hrajeme doma, tak neváhej a přijď podpořit výběr UHK
Udělej si jasno v tom, kam chceš zamířit po střední!
Velcí i malí si vyzkouší čertovské experimenty!
Přijďte si popovídat s rektorem UHK a přispět na dobrou věc
Staň se fanouškem UHK na Facebooku a nic ti neuteče!
    16.06.2014

Věhlasný historik přijel z USA diskutovat s Hradečany

Československo mezi Stalinem a Hitlerem, Československo nad propastí, 1945 - 1948. To jsou jen střípky z bohaté publikační činnosti uznávaného profesora, držitele mnoha prestižních ocenění, výborného řečníka a muže s nepřeberným množstvím kontaktů na přední politické činitele, zkušeností a znalostí Igora Lukeše z Boston University ve Spojených státech amerických.

Z bostonské katedry mezinárodních vztahů zavítá elitní přednášející na půdu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (FF UHK). Kromě osmi přednášek pro zdejší studenty historie a politologie se v roli zahraničního hosta zúčastní také panelové diskuse s veřejností na téma Proces rozšiřování NATO.

„Je nám velkou ctí, že profesor Lukeš obětoval část svého letního programu a rozhodl se navštívit právě naši filozofickou fakultu,“ říká Jiří Hutečka, ředitel Historického ústavu FF UHK. A dodává, že téma plánované diskuse je navíc vzhledem k současné situaci ve světě více než aktuální. „Věřím, že se nad tématem a postoji debatujících rozproudí bouřlivá diskuse a výměna názorů s posluchači, které bych tímto velmi rád pozval na půdu filozofické fakulty,“ podotýká vedoucí hradeckých historiků.

Diskusní vlna o procesu rozšiřování Severoatlantické aliance se vzedme 18. června 2014 v 18 hodin. Kromě Igora Lukeše se k tématu z různých úhlů pohledu vyjádří také děkanka Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové a politoložka v jedné osobě Pavlína Springerová a Jiří Štěpán, proděkan fakulty a historik.

Panelová diskuse se koná 18. června od 18 hodin v učebně B9 (1. patro) Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (náměstí Svobody 331).

Igor Lukeš přednáší středoevropské a východoevropské dějiny na Katedře mezinárodních vztahů Boston University ve Spojených státech amerických a je autorem řady publikací na toto téma, v češtině namátkou Československo nad propastí, 1945-1948 (Praha 2013) či Československo mezi Stalinem a Hitlerem (Praha 1999). Specializuje se také na problematiku současného Ruska. Za své odborné texty, publikované v jedenácti světových jazycích, obdržel řadu ocenění, stejně jako je nositelem řady prestižních stipendií. Zároveň je také honorárním konzulem České republiky v Nové Anglii.

• Více z Čím žijeme

Naposledy upraveno: Čáslava Karel, 8.7.2015 22:14