Co Vás zajímá?
Noc vědců | 5. října 2018 | kampus UHK
JobStart | 16. října 2018 | budova A
Knižní veletrh | 2. října 2018 | budova A
Stáhněte si nové číslo Zpravodaje UHK v elektronické podobě
Přesvědčte se na stránkách Národní technické knihovny
Připomeňte si s námi důležitá „osmičková“ výročí
Zaregistrujte se do Absolventského klubu UHK a zůstaňte ve spojení
  27.02.2018

  Studenti UHK zabodovali v soutěži Grafika roku 2017

  V roce 2007 byl na Pedagogické fakultě UHK, na katedře Výtvarné kultury a textilní tvorby, akreditován bakalářský jednoobor Grafická tvorba – Multimédia. Od stejného roku se každoročně studenti a pedagogové tohoto oboru účastní celonárodní výstavy a soutěže Grafika roku. Za deset let získali desítky cen, čestných uznání a nominací na ceny.

  V letošním 23. ročníku Grafiky roku bylo přihlášeno 352 prací, z toho bylo vystaveno 143 děl a 15 autorských knih.

  Ve studentské kategorii bylo přihlášeno 159 prací, vystaveno 54 děl. V silné konkurenci studentů devíti uměleckých a pedagogických vysokých škol, kde se grafika učí (například AVU či UMPRUM v Praze), bylo na výstavu vybráno 14 grafik  studentů UHK .

  Na ceny byli nominováni Markéta Škopková v kategorii Studentská práce – větší formát, a Alžběta Dvořáková v kategorii Studentská práce  - grafické práce menší. V kategorii Tisk z plochy – počítačová grafika, kde soutěží profesionálové i studenti společně, všechny nominace obsadili studenti UHK: Štěpán Brýdl,  Kristýna  Kubaštová, a Jitka Žitná. Cenu získal absolvent Grafické tvorby – Multimédia UHK Martin Štěpánek.

  Významný je i úspěch Davida Cestra, který na Grafice roku vystavuje svou autorskou knihu. Ve vyhlášení Ceny diváka je jmenován také David Lebeda. V katalogu výstavy je dvoustránka věnovaná Markétě Crhové, která vloni získala hlavní cenu ve Studentské kategorii – velký formát.

  V katalogu výstavy se píše:  „Soutěže se každý rok účastní stovky renomovaných českých autorů i studentů, výstava se stává platformou pro navázání mezigeneračních uměleckých vztahů, umožňuje teoretikům i samotným umělcům každoročně zhodnotit posun a trendy ve volné grafické tvorbě“. Tím, že jsou studenti UHK vybráni k účasti a oceňováni, stávají se součástí pohybu a dění, kterým se grafika, jako součást vizuálního umění, obnovuje a mění.    
    • Více z Čím žijeme

brydl_stepan_graf_roku cestr_david_obluda_2017 cestr_nove_svety_2017 GR_vkruzich_dvorakova-nominace grafikaroku_2018_Kubastova-(1) Skalicka_Grafika_roku_malinka stehlikova_grafika_roku_2016 zitna_gr_malagrafika-01 zitna_nominace_grafikaroku-01

Naposledy upraveno: Novák Jakub, 27.2.2018 11:21