Dny otevřených dveří na UHK! | 11. a 12. ledna 2019
Dofoukni si mozek vědomostmi! U nás ho nahustíš nejlíp.
Univerzitní osmičky: Promítání filmu Kouř | 12.12.2018
5. univerzitní hokejové derby: UHK vs. UPCE | 13. 12. 2018
Univerzitní knihovna zrealizovala záměr v oblasti nákupu e-knih
Zaregistrujte se do Absolventského klubu UHK a zůstaňte ve spojení
    27.02.2018

Studenti UHK zabodovali v soutěži Grafika roku 2017

V roce 2007 byl na Pedagogické fakultě UHK, na katedře Výtvarné kultury a textilní tvorby, akreditován bakalářský jednoobor Grafická tvorba – Multimédia. Od stejného roku se každoročně studenti a pedagogové tohoto oboru účastní celonárodní výstavy a soutěže Grafika roku. Za deset let získali desítky cen, čestných uznání a nominací na ceny.

V letošním 23. ročníku Grafiky roku bylo přihlášeno 352 prací, z toho bylo vystaveno 143 děl a 15 autorských knih.

Ve studentské kategorii bylo přihlášeno 159 prací, vystaveno 54 děl. V silné konkurenci studentů devíti uměleckých a pedagogických vysokých škol, kde se grafika učí (například AVU či UMPRUM v Praze), bylo na výstavu vybráno 14 grafik  studentů UHK .

Na ceny byli nominováni Markéta Škopková v kategorii Studentská práce – větší formát, a Alžběta Dvořáková v kategorii Studentská práce  - grafické práce menší. V kategorii Tisk z plochy – počítačová grafika, kde soutěží profesionálové i studenti společně, všechny nominace obsadili studenti UHK: Štěpán Brýdl,  Kristýna  Kubaštová, a Jitka Žitná. Cenu získal absolvent Grafické tvorby – Multimédia UHK Martin Štěpánek.

Významný je i úspěch Davida Cestra, který na Grafice roku vystavuje svou autorskou knihu. Ve vyhlášení Ceny diváka je jmenován také David Lebeda. V katalogu výstavy je dvoustránka věnovaná Markétě Crhové, která vloni získala hlavní cenu ve Studentské kategorii – velký formát.

V katalogu výstavy se píše:  „Soutěže se každý rok účastní stovky renomovaných českých autorů i studentů, výstava se stává platformou pro navázání mezigeneračních uměleckých vztahů, umožňuje teoretikům i samotným umělcům každoročně zhodnotit posun a trendy ve volné grafické tvorbě“. Tím, že jsou studenti UHK vybráni k účasti a oceňováni, stávají se součástí pohybu a dění, kterým se grafika, jako součást vizuálního umění, obnovuje a mění.

• Více z Čím žijeme

Naposledy upraveno: Novák Jakub, 27.2.2018 11:21