Noc vědců se letos ponese ve znamení mobility
UHK se připojuje k protestnímu „Týdnu pro vzdělanost“
UHK International Day představí možnosti studia v zahraničí
XXI. ročník Týdne knihoven se koná již 5. října
Stáhni si elektronickou verzi Průvodce prváka po UHK
Staň se fanouškem UHK na Facebooku a nic ti neuteče!
Stáhněte si elektronickou verzi nového Zpravodaje UHK
    17.10.2016

Jubilejní XX. ročník Týdne knihoven žil poctou knize a touhou poznávat a vzdělávat se

Ve středu 5. října ožila dvorana Objektu společné výuky Univerzity Hradec Králové XX. ročníkem akce Týdne knihoven.

Ani chladné podzimní počasí neodradilo od návštěvy Knižního veletrhu, který byl významnou součástí této celostátní akce a kterého se účastnily na dvě desítky vystavovatelů. Ti po celý den představovali knižní novinky z oblasti odborné i naučně populární literatury, studenti i akademičtí pracovníci od jejich stánků neodcházeli s prázdnou. Poznávat bylo opravdu co. Knihovna i celá budova žila a tepala poctou knize. Největším lákadlem Týdne knihoven v oblasti doprovodného programu byla maketa Codexu gigas - „Ďáblovy bible“, kterou exkluzivně představil sám autor – mistr knihařského řemesla a držitel řady významných ocenění Jiří Fogl. Kniha, opředená mnoha záhadami, prvenstvími i neuvěřitelnými osudy, budila zasloužený obdiv.

Skutečným magnetem pak byly vzácné tisky - kroniky, bible, odborná pojednání ze 16. - 19. století z fondů Biskupské knihovny Biskupství Královéhradeckého, okouzlovaly nejen bohatě zdobenými vazbami, ale také vzácnými rytinami.  Skutečnou raritou byl známý Koniášův klíč k vykořenění podezřelých a zakázaných knih, vydaný byl v tiskárně Jana Klimenta  Tybelyho v Hradci Králové v roce 1749. Zasloužený obdiv získaly současné autorské vazby z dílny mistra knihařského řemesla Jiřího Fogla a Pavlíny Rambové ze Žamberka, Jana Lánského z Hradce Králové nebo práce z Muzea knižní vazby v Rožďalovicích.  Výzdoba knižní vazby oslovila žáky, studenty i dospělé účastníky natolik, že si ochotně vyzkoušeli návrh výzdoby vlastní knihy technikou slepotisku.

V Mediální studovně si návštěvníci mohli vychutnat dokumenty Mgr. Pavly Petrákové – Slancové, které se podařilo natočit autentická setkání se Zdeňkem Milerem nebo Zdeňkem Mézlem. Vrátili jsme se rovněž k jednotlivým krokům výroby makety Codexu gigas v dílně Jiřího Fogla a Pavlíny Rambové v Žamberku, připomněli si umění sklářů z Orlických hor, období vzestupu a ambiciózních projektů Karla IV.  Přednáškový cyklus byl neobyčejně pestrý a zúčastnilo se téměř 200 návštěvníků, dvě přednášky byly dokonce překládány do znakové řeči. Uzavřeli jsme ho zmapováním dějin Královéhradecké pevnosti s Ing. Jiřím Slavíkem.

Více než sto návštěvníků využilo netradiční prohlídku Univerzitní knihovny UHK. Týden knihoven i Knižní veletrh navštívilo více než 650 návštěvníků. Studenti, akademičtí pracovníci a vystavovatelé navázali cenné kontakty a tato setkání jim nepochybně usnadní i v budoucnu práci s odbornou literaturou české i zahraniční provenience i cestu za poznáním.

Děkujeme vedení UHK za převzetí partnerství nad tímto projektem a zároveň děkujeme Královéhradeckému kraji i Lesům ČR za finanční podporu této akce. Děkujeme Vám milí návštěvníci za Váš zájem o tento projekt a věříme, že přijmete naše pozvání také v roce 2017.

PhDr. Marie Otavová
    Vedoucí Univerzitní knihovny