Co Vás zajímá?
Noc vědců na PřF {~} | přednášky | workshopy |
Harmonogram imatrikulací a promocí absolventů 2016/2017
Přírodní vědy pod jednou střechou!
Podívejte se na video ze slavnostního otevření nové budovy PřF
Registrace na volné kapacity v zimním semestru
  06.10.2017 - 06.10.2017

  Zmobilizujte své mozkové buňky s PřF na Noci vědců 2017!

  Letošní Noc vědců se nese ve znamení mobility.

  Již 6. října od 18.00 můžete s Přírodovědou rozpohybovat své mozkové buňky - po roce je tu znovu Noc vědců, tentokrát na téma mobilita. Leots prvně rozhýbeme v noci novou budovu Přírodovědecké fakulty UHK v kampusu Na Soutoku!
  Připraveny jsou přednášky s následnou diskuzí i workshopy, kde si vědu vyzkoušíte na vlastní kůži.  Předběžný program Přírodovědecké fakulty UHK:


  Přednášky:

  Krása a tajemství ptačí migrace
  Ptačí migrace fascinuje lidskou mysl již velmi dlouho. Co o ní ale vlastně víme? Jak a proč vzniklo migrační chování u ptáků? Jaké je správné načasování migrace? Kudy, kam a jak rychle mají ptáci letět? Jak se ptáci orientují? Jak se na migraci připravují? Ponořte se do světa překonávání dálek, nechte se okouzlit úchvatnými výkony. 

  Legislativa a využití dronů
  Drony už dnes nejsou ve vzduchu žádnou výjimkou. Víte ale, k čemu všemu se dají kromě filmování nebo fotografování využít? A že již existuje sportovní disciplína závody dronů? Dozvíte se také, jaké předpisy řídí jejich provoz u nás a v zahraničí. 
  Za dobrého počasí ukázka dronu v akci.

  Foucaultovo kyvadlo
  Sedíte, ležíte, stojíte, a přece se hýbete! Jak? Pomocí Foucaultova kyvadla vám ukážeme rotaci Země a vysvětlíme vám, jak toto kyvadlo funguje.

  Bicykl, matematika a dějiny
  Přednáška se zaměří na jízdní kolo, jeho historii a matematiku s ním spjatou. Uvede nejdůležitější milníky jeho vývoje, dobovou naučnou a reklamní literaturu a mnohdy se změní na interaktivní seminář. Mobilitu lidí i zboží na dvou kolech zpřístupní různými kvízovými otázkami, jež nezapřou svůj matematický charakter.

  Šíření virových nákaz
  Nové a nově se objevující infekční onemocnění. Jaké byly epidemie ve 20. a 21. století? A jaká bude ta příští? Odkud pocházejí  nové viry a jak se nové viry mohou šířit? Jaká jsou rizika nových virových nákaz? 


  Workoshopy:

  Pohyb – lepší než péřová bunda
  Ukázka práce s termokamerou.

  Také molekuly mohou závodit
  Laboratorní experiment - Využití rozdílné mobility chemických molekul k jejich rozdělení ze směsi aneb co je to vlastně ta chromatografie.

  Jak rostliny „cestují“ v prostoru i čase
  Většinou si rostliny představíme jako pasivní přisedlé tvory, kteří celý svůj život tráví na jediném místě a něco jako „mobilita“ je jim zcela cizí. Ale bližší pohled a hlubší zamyšlení nám odhalí mnoho způsobů, kterými rostliny řeší svoji „touhu“ (přesněji řečeno nutnost) hledat a osídlovat nová vhodná, často i velmi vzdálená stanoviště. Tam, kde nevystačí vlastními silami, důmyslně využívají „dopravní prostředky“. Zveme Vás k prohlídce ukázek těchto jevů. Dozvíte se, jak a z čeho vznikají a jak fungují struktury, které souvisejí s mobilitou rostlin.

  Protáčivé prstence čtyřstěnů
  Přijďte si s námi modelovat nový pohyb ve stereometrii – protáčení. 
  Z jednoho kusu papíru si sestavíme řetízek ze čtyřstěnů a spojíme jej do prstence. Protáčet se vám budou i panenky, až jej rozpohybujete! 
  Odnesete si od nási barevný papírový střih šestiúhelníkového kaleidocyklu.

  Tančící světlo a programovatelná eletronika v pohybu 
  Ukážeme vám, jaké kousky dělá světlo, i co je to Arduino a co umí.


  Program Noci vědců si přichystaly i ostatní fakulty, jejich program naleznete zde.

  Těšíme se na Vás!


 • Více z Novinky

Naposledy upraveno: Vávrová Kristýna, 22.9.2017 13:3