Noc vědců na PřF {~} | přednášky | workshopy |
Harmonogram imatrikulací a promocí absolventů 2016/2017
Přírodní vědy pod jednou střechou!
Podívejte se na video ze slavnostního otevření nové budovy PřF
Registrace na volné kapacity v zimním semestru
    06.10.2017 - 06.10.2017

Zmobilizujte své mozkové buňky s PřF na Noci vědců 2017!

Letošní Noc vědců se nese ve znamení mobility.

Již 6. října od 18.00 můžete s Přírodovědou rozpohybovat své mozkové buňky - po roce je tu znovu Noc vědců, tentokrát na téma mobilita. Leots prvně rozhýbeme v noci novou budovu Přírodovědecké fakulty UHK v kampusu Na Soutoku!
    Připraveny jsou přednášky s následnou diskuzí i workshopy, kde si vědu vyzkoušíte na vlastní kůži.

Předběžný program Přírodovědecké fakulty UHK:

Přednášky:

Krása a tajemství ptačí migrace
    Ptačí migrace fascinuje lidskou mysl již velmi dlouho. Co o ní ale vlastně víme? Jak a proč vzniklo migrační chování u ptáků? Jaké je správné načasování migrace? Kudy, kam a jak rychle mají ptáci letět? Jak se ptáci orientují? Jak se na migraci připravují? Ponořte se do světa překonávání dálek, nechte se okouzlit úchvatnými výkony.

Legislativa a využití dronů
    Drony už dnes nejsou ve vzduchu žádnou výjimkou. Víte ale, k čemu všemu se dají kromě filmování nebo fotografování využít? A že již existuje sportovní disciplína závody dronů? Dozvíte se také, jaké předpisy řídí jejich provoz u nás a v zahraničí.
    Za dobrého počasí ukázka dronu v akci.

Foucaultovo kyvadlo
    Sedíte, ležíte, stojíte, a přece se hýbete! Jak? Pomocí Foucaultova kyvadla vám ukážeme rotaci Země a vysvětlíme vám, jak toto kyvadlo funguje.

Bicykl, matematika a dějiny
    Přednáška se zaměří na jízdní kolo, jeho historii a matematiku s ním spjatou. Uvede nejdůležitější milníky jeho vývoje, dobovou naučnou a reklamní literaturu a mnohdy se změní na interaktivní seminář. Mobilitu lidí i zboží na dvou kolech zpřístupní různými kvízovými otázkami, jež nezapřou svůj matematický charakter.

Šíření virových nákaz
    Nové a nově se objevující infekční onemocnění. Jaké byly epidemie ve 20. a 21. století? A jaká bude ta příští? Odkud pocházejí  nové viry a jak se nové viry mohou šířit? Jaká jsou rizika nových virových nákaz?

Workoshopy:

Pohyb – lepší než péřová bunda
    Ukázka práce s termokamerou.

Také molekuly mohou závodit
    Laboratorní experiment - Využití rozdílné mobility chemických molekul k jejich rozdělení ze směsi aneb co je to vlastně ta chromatografie.

Jak rostliny „cestují“ v prostoru i čase
    Většinou si rostliny představíme jako pasivní přisedlé tvory, kteří celý svůj život tráví na jediném místě a něco jako „mobilita“ je jim zcela cizí. Ale bližší pohled a hlubší zamyšlení nám odhalí mnoho způsobů, kterými rostliny řeší svoji „touhu“ (přesněji řečeno nutnost) hledat a osídlovat nová vhodná, často i velmi vzdálená stanoviště. Tam, kde nevystačí vlastními silami, důmyslně využívají „dopravní prostředky“. Zveme Vás k prohlídce ukázek těchto jevů. Dozvíte se, jak a z čeho vznikají a jak fungují struktury, které souvisejí s mobilitou rostlin.

Protáčivé prstence čtyřstěnů
    Přijďte si s námi modelovat nový pohyb ve stereometrii – protáčení.
    Z jednoho kusu papíru si sestavíme řetízek ze čtyřstěnů a spojíme jej do prstence. Protáčet se vám budou i panenky, až jej rozpohybujete!
    Odnesete si od nási barevný papírový střih šestiúhelníkového kaleidocyklu.

Tančící světlo a programovatelná eletronika v pohybu
    Ukážeme vám, jaké kousky dělá světlo, i co je to Arduino a co umí.

Program Noci vědců si přichystaly i ostatní fakulty, jejich program naleznete zde.

Těšíme se na Vás!

Naposledy upraveno: Vávrová Kristýna, 22.9.2017 13:3