07.01.2016

Pedagogická fakulta podporuje umění a kulturu

Po dlouhých a náročných oboustranných jednáních mezi zástupci vedení Pedagogické fakulty a vedením trutnovské Galerie dochází ke spojení těchto, v regionu významných, subjektů.

Ve středu 6. ledna 2016 došlo ke slavnostnímu podpisu dohody o spolupráci mezi oběma institucemi za přítomnosti děkana Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové Pavla Vacka a ředitelky Galerie města Trutnova Lucie Pangrácové.

Vedení pedagogické fakulty se v posledních letech snaží o výraznou podporu uměleckých oborů, které se na fakultě realizují. Díky aktivní práci děkana Pavla Vacka došlo v minulých měsících k rozhovorům mezi PdF a mnoha významnými kulturními subjekty, jako je Klicperovo divadlo v Hradci Králové, Divadlo Drak v Hradci Králové apod. Dle slov děkana fakulty Pavla Vacka "je potřebné, aby měli studenti vysoké školy kulturní vyžití. Jsem rád, že na základě našich dobrých vztahů můžeme domlouvat aktivity kulturního charakteru, jako byl koncert herců Klicperova divadla pro studenty VŠ zdarma, divadelní představení obou divadel za velmi snížené vstupné a další věci. O to více mě těší, že jsme se dnešním dnem posunuli dál, a reagujeme také na potřeby moderního umění, které má na naší fakultě obrovskou kvalitu. Spojením s Galerií města Trutnova si slibujeme zejména možnost využívání výstavních prostor pro studenty naší Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby, možnost realizace aplikovaného vědeckého výzkumu v oblasti umění a mnoho dalších věcí."

Ředitelka Galerie města Trutnova Lucie Pangrácová, která Pedagogickou fakultu Univerzitu Hradec Králové v minulosti vystudovala, podotkla: "Pro naši galerii je velkou ctí spojit se s tak velkým hráčem v regionu jako je Pedagogická fakulta. Už teď se těším na kooperaci s Katedrou výtvarné kultury, věřím, že jistě najdeme společnou řeč a stejnou notu. Galerie plní ze své podstaty mimo jiné funkci výchovnou a vzdělávací, proto doufám, že právě navázaná spolupráce přinese cennou nadstavbu pro oba subjekty."

Smluvně deklarovaná spolupráce mezi Galerií města Trutnova a PdF UHK je prvním krokem v hledání společné cesty. Vedení fakulty očekává, že galerie v brzké budoucnosti dosáhne statutu Fakultního pracoviště. Rozhodně je nyní na programu další jednání, které se uskuteční v prostorách Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, z něhož vyplynou konkrétní kontury rodící se spolupráce.

Mgr. Václav Víška, Ph.D.
    Statutární zástupce děkana a proděkan pro studijní záležitosti
    Pedagogická fakulta
    Univerzita Hradec Králové