Hlavní přednáška Pedagogických dnů
Nabídka v zimním semestru 2019/2020
Pedagogické dny 2019 - Slavnostní večer PdF

Publicisticko-dokumentární pořad Čapek a pátečníci

Nový pořad v České televizi inicioval Jan Bílek z naší Katedry českého jazyka a literatury.

Čapek a pátečníci je název nového publicisticko-dokumentárního dvoudílného pořadu České televize, který měl premiéru v den 80. výročí úmrtí Karla Čapka 25. prosince 2018. Pořad inicioval dlouholetý pedagog naší fakulty na Katedře českého jazyka a literatury Jan Bílek. Partnery v České televizi byli redaktoři Jiří Vondráček a Přemysl Čech.

Pořad se dotkl života jednoho z našich nejvýznamnějších spisovatelů a zvláštní pozornost věnoval pátečníkům, soukromé společnosti několika desítek literátů, novinářů, filozofů, ekonomů, lékařů, kterou kolem sebe sdružil. Mezi pátečníky patřil také první prezident Československé republiky T. G. Masaryk. Pořad se zabýval personálním složením pravidelných schůzek, rozkrýval také, jaký smysl setkání měla. Mapoval témata diskusí i jak byly myšlenkové závěry využívány. Vedle Jana Bílka vystoupili mj. literární historik Aleš Fetters a historik Robert Kvaček. Natáčelo se v Malých Svatoňovicích, v Čapkově pražské vile, v jeho venkovském domě na Strži a v prezidentském sídle v Lánech.

Ke shlédnutí:

Naposledy upraveno: Kubařová Petra, 11.3.2019 13:43