02.06.2019 - 02.06.2019

Koncert k jubileu J. Snížkové

Součást Mezinárodního hudebního festivalu Letohrad.Vystoupí členové Filharmonie Hradec Králové a pedagogové PdF UHK.

Neděle 2. června 2019 Aula PdF Univerzity Hradec Králové
    17.00 hod. – Koncert k jubileu J. Snížkové
    členové Filharmonie Hradec Králové a pedagogové Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové

JITKA SNÍŽKOVÁ (1924 – 1989)
    Korepetitorka, pedagožka, skladatelka, muzikoložka, hudební popularizátorka, klavírní a cembalová interpretka Jitka Snížková se narodila v Praze 14. září 1924.
    Od dětství se učila hrát na klavír, od 12 let si začala zapisovat své první skladbičky.
    Středoškolská studia absolvovala v letech 1935 – 1943 na Drtinově reformním a reálném gymnáziu na Smíchově. Jakožto čtyřiadvacátý ročník byla v roce 1944 totálně nasazena do továrny na letecké motory v Berlíně. Tou dobou již měla za sebou první  úspěšné skladatelské pokusy, které vznikaly pod dohledem soukromého učitele Františka Spilky. Hned po skončení 2. světové války byla přijata na mistrovské oddělení Pražské konzervatoře do klavírní třídy prof. Jana Heřmana a následně do skladatelské třídy Aloise Háby. Současně se zapsala na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde po sedm semestrů navštěvovala přednášky z hudební vědy, estetiky, české literatury a filozofie. V 50. letech působila Jitka Snížková jako korepetitorka Státního souboru písní a tanců. Po provdání za MUDr. Františka Škrhu a po narození syna Jana se korepetitorské činnosti vzdala. Roku 1963 se stala profesorkou obligátního klavíru na Pražské konzervatoři. Po celý život pracovala jako badatelka a editorka se zájmem o českou renesanci. Účastnila se konferencí, cestovala, psala odborné i popularizační články, hodnotila v porotách. Stále komponovala, veřejně koncertovala nebo koncerty organizovala.
    Zapojila se také do spolkové činnosti Mozartovy obce v Československé republice se sídlem na Bertramce - ke konci života byla její předsedkyně. Uprostřed rozdělané práce onemocněla zánětem mozkových blan, kterému 11. května 1989 podlehla.

MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL LETOHRAD 2019
    1. – 9. června 2019