14.06.2018

Jednání děkanů pedagogických fakult s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy a předsedou vlády

Dne 14. června 2018 proběhlo v Praze jednání děkanů pedagogických fakult s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a předsedou Vlády ČR Andrejem Babišem. Po nedávném jednání vlády, na kterém byla přidělena významná finanční pomoc regionálnímu školství a lékařským fakultám veřejných vysokých škol na zajištění výuky programu všeobecné lékařství, bylo tentokrát na pořadu dne jednání o podmínkách přímo na samotných pedagogických fakultách.

Pro ty byl před třemi lety vytvořen Fond vzdělávací politiky na podporu akademických pracovníků na pedagogických fakultách veřejných vysokých škol. Tímto opatřením ministerstvo školství reagovalo na přetrvávající nedostatek pedagogů v českém vzdělávacím systému a jeho hlavním cílem bylo přiblížit platové podmínky na těchto fakultách k celkovým průměrům ostatních veřejných vysokých škol a postupně jejich mzdové podmínky narovnat.

V letošním roce je ve Fondu F 165 milionů korun, z toho je 70 milionů vyhrazeno pro posílení praxe budoucích učitelů při studiu a zbytek bude využit na růst platů akademických pracovníků. Jednání děkanů s ministrem školství přineslo navýšení prostředků Fondu F pro příští rok 2019 o 35 milionů korun. Robert Plaga doufá, že navyšování peněz pro pedagogické fakulty může pomoct k zatraktivnění učitelského povolání a postupnému vyrovnání platů na těchto fakultách a v regionálním školství. Přál by si, aby do školství nastupovalo alespoň 70 procent absolventů pedagogických fakult. To by podle něj mohlo stačit na vyrovnání počtu stárnoucích kantorů, kteří odcházejí do důchodu.

Výsledky jednání se zástupci pedagogických fakult sdělil ministr školství na tiskové konferenci.

Naposledy upraveno: Kučera Vlastislav, 15.6.2018 14:36