Chceš studovat na fildě? S FFree indexem budeš mít přijímačky v kapse!
Přednáška pro veřejnost
Inaugurace děkanky FF UHK
Přípravný kurz začíná 10. března 2017
Zahraniční studenti FF UHK v zimním semestru 2016
    19.09.2016

Vyšla kniha o kapverdských sokolech doc. Jana Klímy z FF UHK

Tělovýchovná jednota Sokol se stala úspěšnou nejen na našem území, ale také na dalekých Kapverdských ostrovech. O české inspiraci v dějinách atlantského souostroví sepsal svou nejnovější knihu odborník na lusofonní země doc. Jan Klíma z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Kapverdští sokolové. Česká inspirace v dějinách atlantského souostroví. Sokols de Cabo Verde. A inspiração checa na história do arquipélago atlântico.

Dvojjazyčná česko-portugalská publikace shrnuje jedinečnou historii největšího spontánního kapverdského občanského sdružení, které v letech 1932-1939 působilo na Kapverdských ostrovech, tehdy portugalské západoafrické kolonii. Členové - skoro všechna mládež v druhém největším městě Mindelu na ostrově São Vicente a mnoho mladých na dalších ostrovech - si říkali česky Sokols, i když slovo museli kvůli schválení stanov přeložit jako Falcões. Pořádali přehlídky, pochody s hudbou, společenské akce, veřejná cvičení i slety. Výchovou svého dorostu nahrazovali nedostatečné koloniální školství a neustále připomínali nejen tělovýchovný, ale i občanský příklad československého Sokola, který malému národu pomohl vybojovat nezávislost.

Kniha obsahuje řadu vzácných dobových ilustrací a kopií dokumentů. Českým čtenářům přibližuje příběh jediného Sokola, který se kdy v Africe úspěšně rozvíjel, portugalskojazyčným čtenářům objasňuje i československé a české souvislosti. Text nabízí také odborný aparát a seznam související literatury.

Publikaci je možné zakoupit v knižním e-shopu FF UHK: http://eshop.uhk.cz/uhk/eshop/0/0/5/147-Kapverdsti-Sokolove-Ceska-inspirace-v-dejinach-atlantskeho-souostrovi

Naposledy upraveno: Kašparová Lenka 1, 23.9.2016 14:7