Studuj na FF UHK
Přípravný kurz historie začíná 16. března 2018
Sbírejte body k přijímačkám už teď!
Zeptej se svých budoucích kolegů!
FF UHK má ve svém týmu řadu zahraničních odborníků
    19.12.2017

Vychází nová kniha doc. Jana Klímy

Dějiny španělské Afriky a Rovníkové Guineje, to je nejnovější titul z pera historika doc. Jana Klímy, který vyučuje na Katedře politologie FF UHK.

Publikaci bude možné zakoupit po Novém roce v knižném e-shopu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové eshop.uhk.cz.

Španělsko po staletí orientované na své americké a tichooceánské državy se při podmaňování Afriky Evropany uplatnilo až pozdě. Přesto získalo tři oblasti vlivu. V sousedství Andalusie vznikl po dlouhém stýkání a potýkání v roce 1912 protektorát Španělské Maroko. V sousedství Kanárských ostrovů obsadili Španělé západní okraj Sahary, kde z oblastí Río de Oro a Sakía al-Hamra vytvořili Španělskou Saharu; kromě toho se v těchto končinách zmocnili i regionu zvaného Cabo Juby v nejjižnějším Maroku a enklávy Ifni na západomarockém pobřeží.

Ve snaze zajistit přísun otroků pro své americké kolonie získalo Španělsko od Portugalska v roce 1777 ostrovy Fernando Poo a Annobón v Guinejském zálivu a po okupaci blízké pevniny vytvořilo v roce 1926 kolonii zvanou Španělská Guinea. S větším francouzským Marokem zaniklo roku 1956 i Španělské Maroko. Svobodné Marocké království si postupně vydobylo Cabo Juby a Ifni a nakonec roku 1976 okupovalo Španělskou (Západní) Saharu. Ze Španělské Guineje se vyhlášením nezávislosti roku 1968 stala Rovníková Guinea.

Dějiny těchto zemí přinášejí důkazy, u nás dosud málo známé, o svízelných dopadech koloniální expanze, ale také o často nešťastných důsledcích problematické dekolonizace závislých území. Historie nástupnické Rovníkové Guineje dovedená až do současnosti navíc nabízí drastický pohled na autoritářský režim ničící vlastní lidi za nezájmu mezinárodního společenství opojeného zisky z africké ropy.

Čtivý text knihy doplňují mapky, geografické údaje, přehledy faktografie, rejstřík a další aparát.

Naposledy upraveno: Kašparová Lenka 1, 19.12.2017 9:31