Nový termín pro podání přihlášek k bakalářskému studiu: 31. března
Zeptej se svých budoucích kolegů!
Studuj na FF UHK
Chceš studovat na fildě? S FFree indexem budeš mít přijímačky v kapse!
Přijďte si vyzkoušet vědu hrou
    07.03.2017

Tvořte s městem budoucí aplikaci pro chytré mobily

Který den vyvezou popeláři odpad, kde se koná jaká kulturní akce, více informací o městských projektech či například včasné upozornění na přerušení dodávek elektřiny v určité ulici.

To a mnohé další informace by měla do budoucna nabízet zdarma speciální aplikace města pro chytré telefony, s jejíž přípravou vypomůže zhruba pětadvacet otázek v jednoduchém a anonymním dotazníku šitém na míru. Elektronický dotazník prověří v průběhu března potřeby uživatelů. Výsledky ankety vyhodnotí Katedra sociologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, která se podílela i na její přípravě. Teprve po vyhodnocení výsledků by začal samotný vývoj aplikace.

„Veřejný dotazník má zjistit názory, potřeby a zájmy uživatelů budoucí aplikace města, která je postavena na přenosu informací z dění ve městě, a to podle výběru samotného uživatele přímo v mobilním zařízení. Výstupem ankety, kterou budou moci vyplnit občané do 30. března 2017, bude vyhodnocený průzkum toho, co majitelé chytrých mobilních telefonů od aplikace nejraději očekávali,“ popisuje Karel Vít, vedoucí odboru strategického plánování a projektového řízení.

Město předpokládá, že aplikace by fungovala na platformách iOS a Android, dotazník potvrdí, zda bude mezi uživateli zájem i o platformu Windows.

„Předpokládáme rovněž, že aplikace by byla pro zájemce ke stažení zdarma, a to včetně jejich aktualizací,“ řekl Jindřich Vedlich, náměstek primátora a dodal, že celý proces přípravy aplikace je teprve v začátcích, přičemž dotazník prověří v podstatě i to, zda je o takovou „servisní službu“ vůbec zájem. Pokud by občané o vznik tohoto projektu neměli zájem, byly by další přípravy aplikace zbytečné.

Z anonymního dotazníku (http://dotaznik.lerstudio.cz/dotaznik), který mohou občané vyplnit do 30. března 2017, je zřejmá budoucí funkce aplikace. Jde zejména o prošetření způsobu získávání různých dat a informací o městě a o zjištění toho, v jakých záležitostech by občané uvítali podrobnější údaje.

Magdaléna Vlčková
    tisková mluvčí MmHK