Co Vás zajímá?
Výběrové řízení na zahraniční studijní pobyty vyhlášeno
Pozvánka na mezinárodní konferenci
Pozvánka na seminář v rámci Hradeckých dní sociální práce
Přijďte strávit noc s našimi vědci
Účastníci letní školy z Kolumbie a zahraniční stážisté na Kuksu
Stáhněte si Průvodce prváka FF UHK
Příměstský tábor FF UHK Chytré léto s FFildou
  02.05.2017

  Studenti archivnictví si vyzkoušeli restaurování pečetí

  Teorii i praxi restaurování a adjustace pečetí si možnost procvičit studenti navazujícího magisterského oboru Archivnictví na FF UHK díky návštěvě Mgr. Libuše Holakovské z Oddělení péče o fyzický stav archiválií Národního archivu.

  Její přednáška na téma "Restaurování a adjustace pečetí (pergamenových listin)v Národním archivu" a následný seminář byly součástí studijního předmětu Sfragistická cvičení.  

  Při praktickém cvičení si studenti vyzkoušeli patinování a čištění pečetí, seznámili se názorně také s technikami scelování a doplňování pečetí. Právě tímto způsobem se v archivu pečeti restaurují a konzervují. Magistra Holakovská si navíc pro každého účastníka kurzu připravila maketu pečeti, na které si studenti práci zkoušeli.

   
  "V semináři jsme se věnovali pečetím jako takovým, ale i jejich významu ve spojení s písemnosti, společenské a právní roli pečeti. Hodina pod vedením magistry Holakovské byla onou pověstnou třešničkou na dortu. Někteří studenti snad nabyté vědomosti využijí jako archiváři v praxi," vysvětlila vedoucí Katedry pomocných věd historických a archivnictví Mgr. Martina Bolom Kotari, Ph.D..  • Více z Novinky

Naposledy upraveno: Kašparová Lenka 1, 2.5.2017 15:34