Hodnocení studia na FF (FHS) UHK jejími absolventy
Studenti s děkankou FF UHK při Čištění řeky Orlice 2017
Návštěva kapverdského ministra zahraničí a obrany na UHK
Zeptej se svých budoucích kolegů!
    02.05.2017

Studenti archivnictví si vyzkoušeli restaurování pečetí

Teorii i praxi restaurování a adjustace pečetí si možnost procvičit studenti navazujícího magisterského oboru Archivnictví na FF UHK díky návštěvě Mgr. Libuše Holakovské z Oddělení péče o fyzický stav archiválií Národního archivu.

Její přednáška na téma "Restaurování a adjustace pečetí (pergamenových listin)v Národním archivu" a následný seminář byly součástí studijního předmětu Sfragistická cvičení.

Při praktickém cvičení si studenti vyzkoušeli patinování a čištění pečetí, seznámili se názorně také s technikami scelování a doplňování pečetí. Právě tímto způsobem se v archivu pečeti restaurují a konzervují. Magistra Holakovská si navíc pro každého účastníka kurzu připravila maketu pečeti, na které si studenti práci zkoušeli.

"V semináři jsme se věnovali pečetím jako takovým, ale i jejich významu ve spojení s písemnosti, společenské a právní roli pečeti. Hodina pod vedením magistry Holakovské byla onou pověstnou třešničkou na dortu. Někteří studenti snad nabyté vědomosti využijí jako archiváři v praxi," vysvětlila vedoucí Katedry pomocných věd historických a archivnictví Mgr. Martina Bolom Kotari, Ph.D..

Naposledy upraveno: Kašparová Lenka 1, 2.5.2017 15:34