02.02.2018

Sociologové získali projekt TA ČR. Zkoumat budou sociální situaci na Rychnovsku

Analýza sociální situace ve vztahu k automobilové výrobě v průmyslové zóně Solnice-Kvasiny-Rychnov nad Kněžnou. To je název projektu, se kterým uspěl dr. Michal Tošner se svým týmem z Katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové u Technologické agentury České republiky. Realizován bude od letošního května do dubna roku 2020, rozpočet má pět milionů korun.

"Projekt je ukázkou toho, jak humanitní a společenskovědní fakulty mohou přispívat k návrhům řešení palčivých sociálních problémů spojených s ekonomickým růstem konkrétní lokality. Nalezení optimálních veřejných politik a dalších opatření je klíčem k udržitelnému růstu daného území," hodnotí úspěch sociologů z FF UHK děkanka dr. Pavlína Springerová.

Projekt aplikovaného výzkumu reaguje na společenskou aktuálnost problému v Královéhradeckém kraji, kterou je expanze výroby automobilky Škoda v TZ Kvasiny-Solnice-Rychnov nad Kněžnou. Pozitivní dopad na zaměstnanost je totiž provázen rizikovými jevy, jakými jsou například proměna struktury průmyslu či zvýšená pracovní migrace, a zátěžemi, které jsou socio-technického rázu (přetížení dopravní infrastruktury, snížení bezpečnosti, odčerpávání pracovní síly, krize nájemního bydlení). Dochází tak k negativnímu ovlivnění kvality života a riziku vzniku pro stát nákladných sociálněpatologických vzorců. Napětí kulminovalo koncem roku 2016. Vláda ČR a kraj formuje politiky k zajištění technické a sociální udržitelnosti.

Terénní výzkum zajistí monitoring situace, zprostředkuje poznatky využitelné při tvorbě veřejných politik. Sběr, analýza a interpretace prostřednictvím dlouhodobého terénního výzkumu při současném sledování demografických ukazatelů umožní postihnout efekty expanze výrobce na trhu práce a následné disparity a profesní mobilitu. Cílem projektu jsou výzkumné zprávy obsahující analýzu sociální situace v průmyslové zóně v návaznosti na růst objemu výroby. Zátěž lokality je kritická, způsobená přírůstkem rezidenčních zaměstnanců a cirkulárně migrující pracovní silou, která se do místní society se neintegruje.

Aplikační výzkum doplní "Studii rozvoje" (2016) o hledisko zainteresovaných aktérů a jejich hodnocení dopadů výroby, například odčerpávání lidských zdrojů, dopravní a ubytovací zátěž, bezpečnost atd. Dlouhodobý terénní výzkum umožní poznat potřeby, zájmy a vztahy jednotlivých aktérů z hlediska kvalitativních parametrů. Poznatky umožní navrhovat a vyhodnocovat veřejnou politiku v gesci Královéhradeckého kraje. Aplikačním přínosem bude "sociální technologie" pro organizaci průmyslové výroby (udržitelný socio-technický systém).

Naposledy upraveno: Kašparová Lenka 1, 2.2.2018 13:59