Studuj na FF UHK
Přípravný kurz historie začíná 16. března 2018
Projekt Strategický rozvoj Univerzity Hradec Králové
Sbírejte body k přijímačkám už teď!
Zeptej se svých budoucích kolegů!
FF UHK má ve svém týmu řadu zahraničních odborníků
    02.02.2018

Sociologové získali projekt TA ČR. Zkoumat budou sociální situaci na Rychnovsku

Analýza sociální situace ve vztahu k automobilové výrobě v průmyslové zóně Solnice-Kvasiny-Rychnov nad Kněžnou. To je název projektu, se kterým uspěl dr. Michal Tošner se svým týmem z Katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové u Technologické agentury České republiky. Realizován bude od letošního května do dubna roku 2020, rozpočet má pět milionů korun.

"Projekt je ukázkou toho, jak humanitní a společenskovědní fakulty mohou přispívat k návrhům řešení palčivých sociálních problémů spojených s ekonomickým růstem konkrétní lokality. Nalezení optimálních veřejných politik a dalších opatření je klíčem k udržitelnému růstu daného území," hodnotí úspěch sociologů z FF UHK děkanka dr. Pavlína Springerová.

Projekt aplikovaného výzkumu reaguje na společenskou aktuálnost problému v Královéhradeckém kraji, kterou je expanze výroby automobilky Škoda v TZ Kvasiny-Solnice-Rychnov nad Kněžnou. Pozitivní dopad na zaměstnanost je totiž provázen rizikovými jevy, jakými jsou například proměna struktury průmyslu či zvýšená pracovní migrace, a zátěžemi, které jsou socio-technického rázu (přetížení dopravní infrastruktury, snížení bezpečnosti, odčerpávání pracovní síly, krize nájemního bydlení). Dochází tak k negativnímu ovlivnění kvality života a riziku vzniku pro stát nákladných sociálněpatologických vzorců. Napětí kulminovalo koncem roku 2016. Vláda ČR a kraj formuje politiky k zajištění technické a sociální udržitelnosti.

Terénní výzkum zajistí monitoring situace, zprostředkuje poznatky využitelné při tvorbě veřejných politik. Sběr, analýza a interpretace prostřednictvím dlouhodobého terénního výzkumu při současném sledování demografických ukazatelů umožní postihnout efekty expanze výrobce na trhu práce a následné disparity a profesní mobilitu. Cílem projektu jsou výzkumné zprávy obsahující analýzu sociální situace v průmyslové zóně v návaznosti na růst objemu výroby. Zátěž lokality je kritická, způsobená přírůstkem rezidenčních zaměstnanců a cirkulárně migrující pracovní silou, která se do místní society se neintegruje.

Aplikační výzkum doplní "Studii rozvoje" (2016) o hledisko zainteresovaných aktérů a jejich hodnocení dopadů výroby, například odčerpávání lidských zdrojů, dopravní a ubytovací zátěž, bezpečnost atd. Dlouhodobý terénní výzkum umožní poznat potřeby, zájmy a vztahy jednotlivých aktérů z hlediska kvalitativních parametrů. Poznatky umožní navrhovat a vyhodnocovat veřejnou politiku v gesci Královéhradeckého kraje. Aplikačním přínosem bude "sociální technologie" pro organizaci průmyslové výroby (udržitelný socio-technický systém).

Naposledy upraveno: Kašparová Lenka 1, 2.2.2018 13:59