10.05.2018

    Proběhl křest knihy „Struktura města v zeleni: Moderní architektura v Hradci Králové“.

    Dne 9.5.2018 proběhl v křest knihy „Struktura města v zeleni: Moderní architektura v Hradci Králové" kterou napsal PhDr. Ladislav Zikmund-Lender za podpory Filozofické fakulty UHK a nakladatelství Pravý úhel.

    Kniha shrnuje skoro osmiletý výzkum hradecké moderní architektury. Věnuje se slavným jménům, jako byl Jan Kotěra či Josef Gočár, architektům lokálním, jako byl Oldřich Liska nebo Jan Rejhcl, ale představuje také témata zcela nová: místní parkové úpravy Františka Thomayera, hradecké angažmá Theodora Petříka, Otakara Novotného či Jindřicha Freiwalda a věnuje se také tomu, jak se v tehdy venkovském městě projevil kubismus a funkcionalismus.


    Text doprovází přes 320 vyobrazení. Kromě současných celků i detailů jednotlivých staveb, jejichž autorem je Jiří Zikmund, v knize čtenář najde letecké snímky pořízené z dronu, ale také historické fotografie, plány a návrhy, které poskytlo více než deset archivů, muzeí a dalších institucí. Řada z těchto cenných historických vyobrazení je veřejně reprodukována vůbec poprvé. Jiří Zikmund soustavně fotografoval hradeckou architekturu dva roky, ale některé snímky jsou i starší.
  • Více z Novinky

Naposledy upraveno: Dosedlová Petra, 10.5.2018 14:59