Co Vás zajímá?
Chceš studovat na fildě? S FFree indexem budeš mít přijímačky v kapse!
Přednáška pro veřejnost
Inaugurace děkanky FF UHK
Inaugurace děkanky FF UHK
Přípravný kurz začíná 10. března 2017
Zahraniční studenti FF UHK v zimním semestru 2016
  11.10.2016

  Předchůdci latinskoamerické svobody v knižním e-shopu FF UHK

  Další publikace docenta Jana Klímy z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové ve velmi rychlém sledu nabízí k prodeji knižní shop FF UHK. Tentokrát představuje předchůdce svobody v Latinské Americe.

  Jan KLÍMA. 2016. Předchůdci latinskoamerické svobody. Tiradentes - Hidalgo - Artigas. Praha: Scriptorium, 241 stran, ISBN 978-80-88013-34-1
   
  Tři životopisy zasazené do historického kontextu umožňují pochopit rizika a složitost národněosvobozeneckého zápasu v různých částech Latinské Ameriky na přelomu 18. a 19. století. Joaquim José da Silva Xavier zvaný Tiradentes byl nejaktivnějším účastníkem nezdařeného spiknutí proti portugalské moci v Brazílii a 21.4.1792 za to zaplatil nejvyšší daň. Miguel Hidalgo y Costilla rozpoutal dlouholetý zápas Mexika za nezávislost na Španělsku, ale brzy po vyhlášení vlasteneckého cíle podlehl roajalistům a 30.7.1811 byl zastřelen. 

  José Gervasio Artigas nejúporněji prosazoval svobodu laplatských provincií, a stal se tak nepřítelem jak invazních portugalsko-brazilských vojsk, která jeho uruguayskou vlast okupovala, tak stoupenců laplatského centralismu; roku 1820 musel uprchnout do paraguayského exilu, kde zemřel. 

  Všichni poražení svou obětí založili identitu svých národů, vyburcovali kontinent ke konečnému dobytí nezávislosti a mnohem později se stali národními hrdiny svých zemí. Jako "předchůdci" (precursores) svobody si zaslouží stejné úcty jako následující vítězní "osvoboditelé" (libertadores).
   
  Všechny tři životní osudy dokládají souvislost latinskoamerických a evropských dějin a hlubokou tradici latinskoamerického úsilí o svobodu a demokracii. Kniha kromě čtivého textu nabízí obrazové ilustrace, mapky, soupis hlavních pramenů a literatury ke každé biografii a v závěru anglické, španělské a portugalské résumé. Je určena nejen pro iberoamerikanisty, ale pro všechny, kteří chtějí v době globalizace porozumět širším souvislostem světového vývoje. • Více z Novinky

Naposledy upraveno: Kašparová Lenka 1, 11.10.2016 14:53