09.05.2018

Mindelo a Tarragona – dvakrát o Univerzitě Hradec Králové na Kapverdách

Na pozvání kolegů ze státní Kapverdské univerzity se docent Jan Klíma zúčastnil 17.-19. listopadu 2017 přednáškového cyklu, který připomněl 100 let od založení gymnázia v Mindelu.

Škola zvaná nejprve Liceu Nacional de Cabo Verde, v letech 1926-1937 Liceu Infante Dom Henrique a později Liceu Gil Eanes, nahradila zrušené seminární gymnázium ve městě Ribeira Brava na upadajícím ostrově São Nicolau a do „velkého přístavu“ na společensky a kulturně živý ostrov São Vicente přivedla za kvalitní výukou studenty z celých Kapverd.

Její nenahraditelné poslání pilíře vyššího školství připomněla řada referátů, doc. Klíma svým příspěvkem předneseným v portugalštině zdůraznil personální propojení mindelského gymnázia a občanského sdružení Sokolů (1932-1939) opírajícího se právě o vzdělanější mládež.

Význam akce podtrhl inauguračním projevem prezident Kapverdské republiky Jorge Carlos Fonseca, sám akademik a literát. Konferenční cyklus pozdravila ministryně školství a podílela se na něm dlouhá řada odborníků, vysokoškolských pedagogů (Manuel Brito-Semedo) či předních spisovatelů (Germano Almeida).

Přítomnost jediného aktivního účastníka ze střední Evropy obrátila pozornost k České republice a Univerzitě Hradec Králové, jejíž kontakty na Kapverdy jsou mimořádně hluboké.

Filozofická fakulta Univerzity Rovira i Virgili (URV) v historické Tarragoně uspořádala 2. května 2018 cyklus přednášek věnovaný století od ukončení první světové války a změnám, které „Velká válka“, jak je ve Španělsku známá, Evropě přinesla.

Děkan fakulty, významný historik Josep Sánchez Cervelló, pozval docenta Jana Klímu, aby přijel iberský přístup k tématu rozšířit. Stalo se tak příspěvkem ve španělštině nazvaným „Dopad Velké války na země střední a východní Evropy“. V akademickém prostředí univerzity, která je svým rozsahem – stejně jako město – srovnatelná s UHK, byl pohled z oblasti jiné kolektivní paměti a jiného pojetí obecných dějin vřele uvítán.

Proto také pro doc. Klímu vznikla možnost prezentovat své zaměření historika, ale také propagovat Univerzitu Hradec Králové v rozhovoru pro velmi čtenou nedělní přílohu listu La Vanguardia. Návrh uzavření dohody o spolupráci mezi UHK a URV rektor Josep Anton Ferré Vidal se zájmem přijal a předal k brzkému řešení svému mezinárodnímu oddělení.

Obě akce představily na Kapverdách i v katalánské oblasti Španělska Filozofickou fakultu Univerzitu Hradec Králové jako středisko bádání inspirující k odborné diskusi a k plodné výměně vědeckých informací.

doc. Jan Klíma, Katedra politologie FF UHK

Naposledy upraveno: Kašparová Lenka 1, 9.5.2018 8:50