30.08.2017

  Filozofická fakulta má první dětské absolventy

  Zábavný, ale zároveň poučný závěr prázdnin zažily děti, které se zúčastnily premiérového ročníku příměstského tábora Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové s názvem Chytré léto s FFildou. Jeho program byl zaměřený na společenské vědy a historii.

  Třiadvacet dětí ve věku mezi šesti a třinácti lety navštěvovalo od 21. do 25. srpna 2017 hradeckou „fildu“. Na úvod je čekala dětská imatrikulace, kdy musely akademikům v talárech při studentské hymně Gaudeamus Igitur slavnostně slíbit, že budou vzornými studenty smyšleného oboru Táborové vědy a budou pilně celý týden hledat tajemného FFildu, bájného zakladatele hradecké filozofické fakulty a tvůrce stroje času. 


   
  Následně se novopečení studenti vydali po stopách FFildy nejprve do Státního okresního archivu v Hradci Králové, kde si vytvořili erb svého rodu, a poté procházkou po nejvýznamnějších místních památkách. V úterý si děti ve Východočeské televizi vyzkoušely, jaké je to být televizním moderátorem, a v Radiu Černá Hora měly možnost otestovat, zda by se mohly stát úspěšnými hlasateli zpráv. 
   
  Středa patřila archeologii. Malí badatelé vykopali nejednu kost či střep pravěké keramiky, naučili se i dokumentovat hroby našich předků a navštívili také Archeopark pravěku Všestary. Předposlední den příměstského tábora měl mezinárodní rozsah. Při univerziádě děti v duchu antických olympijských her závodily nejen v běhu těžkooděnců a hodu diskem, ale soutěžily i v rétorice. 


   
  „Celý týden byl moc super. Čtvrteční odpoledne bylo nejlepší. Přišli zahraniční studenti, Mexičanka a Američan. Moc se nám líbila také Syřanka, která nás učila psát arabsky,“ zhodnotila jedna skupina dětí v závěrečné zprávě FFildovi. 
   
  Pestrý týden byl díky spolupráci s Městskými lesy Hradec Králové zakončen stopovanou, při níž se děti učily Morseovu abecedu, v okolí Mazurových chalup. Po složení kolektivní státní zkoušky, slavnostní promoci a předávání diplomů prvním absolventům oboru Táborové vědy si děti se svými rodiči a prarodiči měly možnost opéct buřty na ohni a v táborovém duchu tak oslavit závěr léta. 
   


 • Více z Novinky

P1060008 P1060758 P1060075 IMG_1288 IMG_1303 P1060243 P1060346 P1060361 P1060610

Naposledy upraveno: Kašparová Lenka 1, 1.9.2017 10:5