Zjisti, který obor je pro tebe ten pravý
E-shop s publikacemi FF UHK nabízí řadu hodnotných dárků
Sbírejte body k přijímačkám už teď!
Přijďte fandit našim hokejistům 12. prosince
Zeptej se svých budoucích kolegů!
Studuj na FF UHK
    05.06.2017

Dr. Bolom-Kotari zvolena tajemnicí mezinárodní centra pro archivní výzkum ICARUS

Již devatenácté setkání členů organizace ICARUS sdružující zástupce archivů, univerzit, knihoven i dalších institucí ze 34 zemí Evropy, USA a Kanady, se konalo minulý týden v estonském Tartu.

Filozofickou fakultu Univerzity Hradec Králové zastupovali dr. Martina Bolom-Kotari, vedoucí Katedry pomocných věd historických a archivnictví a dr. Michal Strobach, fakultní projektový manažer. Z pohledu fakulty bylo toto setkání zásadní. Hned první den byla dr. Bolom-Kotari zvolena tajemnicí výboru,  který organizaci řídí a určuje směr, kterým se dále vydá. Funkční období výboru je tři roky.

Prezident ICARU dr. Aigner, tajemnice dr. Bolom-Kotari a Mgr. Křečková z Národního archivu v Praze v badatelně estonského Národního archivu

Další část programu byla věnovaná přípravě nového velkého projektu, na němž se bude podílet celkem více než třicet členských institucí a přidružených partnerů. Filozofická fakulta UHK bude jedním z členů konsorcia žadatelů a v případě úspěchu jedním z řešitelů projektu.

Badatelna estonského Národního archivu v Tartu

Náročný program dále obsahoval řadu přednášek kolegů z hostitelské instituce i dalších odborníků. Ti prezentovali nejmodernější technologie a postupy včetně jejich využití v archivnictví, ochraně kulturního dědictví, památkové péči.

Prezident ICARU dr. Thomas Aigner hovořil o všech běžících projektech, které organizace rozvíjí i zaštiťuje. Je jich již celá řada. Jmenujme Monasterium, Topothek, Matricula, Mapire, Pro Domo a další. Setkání, které probíhá vždy jednou za půl roku, nabízí členům ideální prostředí pro výměnu kontaktů, navázání spolupráce, přemýšlení o nových projektech. Je proto mimořádně atraktivní a důležité.

Konzervátorské a restaurátorské pracoviště estonského Národního archivu

Závěrem pár slov o hostitelské zemi a pořádající instituci. Přestože Estonsko patří také mezi postsovětské republiky, žijící navíc pořád v jistých obavách z nepředvídatelného mocného souseda, a celkový počet zdejších obyvatel v podstatě odpovídá počtu lidí žijících v našem hlavním městě, prošlo v posledních letech velmi dynamickým vývojem provázeným prudkým vzrůstem životní úrovně.

Estonci se nebojí investovat do své budoucnosti. Nebojí se rozvíjet své vize a ideály. Krásným příkladem jejich přístupu byly budova Národního archivu, ve kterém se konalo vlastní setkání, i budova estonského Národního muzea, které účastníci navštívili. Archivní budova, otevřená teprve před několika týdny, působí sice z vnějšku fádním dojmem, její vnitřní uspořádání se však blíží dokonalosti. Promyšlený interiér, kde dokázali architekti skloubit staré s novým, je funkční, přesto velmi příjemný pro zaměstnance i návštěvníky. Skvělé technické vybavení dává archivu možnost pracovat na zpřístupňování národního písemného dědictví, ale také podílet se na mezinárodních projektech.

Prohlížení pokladů z estonského Národního archivu

Estonské národní muzeum pak vyrazilo dech všem návštěvníkům. Vzniklo v bývalém vojenském prostoru, samotná budova stojí na konci ranveje. Pojetí expozice, která je skutečně interaktivní a zaujme návštěvníky všech věkových skupin a zájmů, představuje muzejnictví 21. století.

Několikadenní pobyt v Estonsku byl mimořádným přínosem a velkou inspirací také pro naši práci zde, v České republice.

Mgr. Martina Bolom-Kotari, Ph.D.
    vedoucí Katedry pomocných věd historických a archivnictví FF UHK

Naposledy upraveno: Kašparová Lenka 1, 5.6.2017 14:57