12.02.2018

  Archeologové objevili polní opevnění pomocí magnetometru

  Zcela unikátní prospekci části bojiště z roku 1866 u Hradce Králové provedli ve čtvrtek 8. února 2018 archeologové z Katedry archeologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové dr. Petr Hejhal a Bc. Matouš Holas.

  Jejich cílem byla přesná lokalizace zaniklého polního opevnění pro dělostřelectvo č. 3, které se mělo údajně nacházet v polích mezi obcemi Chlum a Neděliště. Po analýze terénu a historických zdrojů byl vytyčen prostor, který byl podroben měření magnetometrem (princip identifikace změn v geologickém podloží na základě anomálií magnetického pole Země). Provedení prospekce zajistili kolegové z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity v Brně, které vedl dr. Peter Milo. 


  Měření bylo součástí projektu specifického výzkumu s názvem Archeologický nedestruktivní průzkum na bojišti prusko-rakouské války roku 1866 u Hradce Králové, a finančně tak zajištěno Filozofickou fakultou UHK. Po několikahodinové prospekci byl konečně nalezen hledaný prostor, kde bylo před více než 150 lety vybudováno polní opevnění pro pěchotu, jež bylo součástí celého opevnění č. 3. Z opevnění pro děla byl lokalizován pouhý kus pravého boku. 


  Anomálie byly díky měření identifikovány v podobě dvou rovnoběžných linií přesně ve tvaru odpovídajícímu známému předpisu. Měření tak potvrdilo možnost zkoumání těchto zaniklých objektů podobnými metodami. V budoucnu se tak stane stěžejním a naprosto průkopnickým způsobem, kterým bude možné zkoumat podobná místa legendárního bojiště z roku 1866 u Hradce Králové. 

  Bc. Matouš Holas

   


 • Více z Novinky

Naposledy upraveno: Kašparová Lenka 1, 12.2.2018 9:59