FIM Studenti, Aktuálně 9. 5. 2024

Zahraniční studenti absolvovali exkurzi do Škoda Auto v Mladé Boleslavi

Autor: Tereza Otčenášková, Zuzana Dostálová FIM UHK

Díky podpoře paní proděkanky Petry Poulové a fakulty navštívili zahraniční studenti muzeum a závod Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Tradičně totiž doktorka Otčenášková pořádala exkurzi do mladoboleslavské automobilky. Tentokrát byla skupina velmi různorodá, a to z mnoha hledisek. Mezi studenty byli zástupci jedenácti zemí: Španělska, Portugalska, Řecka, Tchaj-wanu, Kambodži, Mexika, Turecka, Ghany, Zambie, Maroka a Indie. Navíc se jednalo o studenty od bakalářského po doktorské studium, a to jak v režimu Erasmu pobytu, tak v režimu mezinárodní kreditové mobility i samoplátce.

Po příjezdu zamířila skupina na tradiční svíčkovou v místní vyhlášené restauraci. Dále se studenti vydali do provozu, kde nejprve navštívili lisovnu. Tam mohli vidět celou řadu robotů, kteří jsou přítomni i na montážní lince, kde prohlídka pokračovala. "Každým rokem je na výrobě i montáži vidět pokrok z hlediska zapojených technologií i aplikovaných metod s cílem automatizace či zefektivnění výroby nebo zlepšení ergonomie pro zaměstnance. Studenti získali nejen představu o náročné práci dělníků a techniků, ale dozvěděli se i o podmínkách a zaměstnaneckých benefitech pracovníků Škoda Auto," uvedla doktorka Otčenášková.
Po návštěvě provozu následovala prohlídka muzea, při které se studenti dozvěděli informace o historii značky. Viděli řadu historických vozů i historických snímků včetně těch, na kterých figurovaly vozy i osobnosti našich bývalých prezidentů, kteří "škodovky" používali. Posledním oficiálním bodem programu byla jedinečná návštěva depozitáře sportovních vozů, která nebývá součástí exkurze.
Na závěr si zájemci vyzkoušeli řízení různých typů vozidel díky brýlím pro virtuální realitu. V průběhu dne skupina navštívila i zákaznické centrum a tamní obchod se suvenýry, odkud si studenti odvezli celou řadu dárkových předmětů.

"Vážně jsem si užil, že jsme viděli snad všechna oddělení. Pro mě byla návštěva tohoto typu poprvé. A svíčková je vážně chutná," sdělil student Oussama z Maroka.